Kartuzy mają dworzec integracyjny

opublikowano: 01-07-2018, 22:00

Stolica Kaszub zyskała lepszą komunikację z regionem i szansę dla turystyki.

W ramach projektu Budowa węzła integracyjnego Kartuzy wraz z trasami dojazdowymi został zrewitalizowany XIX- -wieczny dworzec kolejowy, przebudowana i rozbudowana ul. Kolejowa oraz parkingi, powstały także ścieżki rowerowe. Inwestycja wartości 15 mln zł uzyskała 9,8 mln zł dofinansowania z RPO woj. pomorskiego. Jest to jeden z projektów metropolitalnych, powstałych w wyniku współpracy 57 przedstawicieli władz samorządowych, dotyczącej budowy centrów komunikacyjnych. Projekt zrealizowany w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (RPO dla woj. pomorskiego) miał na celu poprawę transportu zbiorowego, a władzeKartuz liczą, że dzięki temu zwiększy się liczba korzystających z transportu kolejowego.

PRZEDWOJENNY BLASK: Otwarty we wtorek kartuski dworzec integracyjny odzyskał przedwojenny wizerunek. Trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni 724 mkw. zapewni przestrzeń pasażerom i turystom, w tym rodzinom z dziećmi, a także miłośnikom książek.
Zobacz więcej

PRZEDWOJENNY BLASK: Otwarty we wtorek kartuski dworzec integracyjny odzyskał przedwojenny wizerunek. Trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni 724 mkw. zapewni przestrzeń pasażerom i turystom, w tym rodzinom z dziećmi, a także miłośnikom książek. Fot. UM Kartuzy

— Otworzyliśmy pierwszy kompleksowy dworzec integracyjny na Pomorzu, który włączy Kartuzy w ruch pasażerski na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Przed nami jeszcze burzenie starej rampy kolejowej, w miejscu której powstaną wiaty przystankowe dla autobusów. Chcemy cały publiczny transport skupić w jednym miejscu, przede wszystkim dla mieszkańców, ale także turystów — mówi Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz.

Dzięki inwestycji poprawi się również wizerunek miasta. Konstrukcja i elewacja nowego dworca nawiązują do dworca, który zbudowany był w 1897 r. i zniszczony w 1945 r. Trzykondygnacyjny obiekt ma 724 mkw. powierzchni użytkowej i zapewnia przestrzeń nie tylko pasażerom. Poza poczekalniami, kasami biletowymi (dla PKP i autobusów) oraz pomieszczeniem dla rodzin z dziećmi jest tu również przestrzeń handlowo-usługowa i służąca obsłudze turystów. W ciągu kilku miesięcy działalność na wyższych piętrach zainauguruje również biblioteka miejsko-powiatowa. Tym samym zwolni zabytkowy Kaszubski Dwór, który przejdzie kapitalny remont.

— Podjęliśmy się w ostatnim czasie realizacji wielu projektów. Niektóre z nich, jak budowa dworca, dobiegły już końca, kilka jest w trakcie, np. II etap rewitalizacji centrum Kartuz, czyli przebudowy ul. Dworcowej, rynku i deptaku. Przed nami jeszcze m.in. rozpoczęcie remontu kartuskiej lokomotywy, która będzie pierwszą atrakcją, jaką ujrzą turyści i mieszkańcy po wyjściu z dworca — mówi burmistrz Kartuz.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu