Karuzela kadrowa w NASK

opublikowano: 16-03-2022, 14:54

W ostatnim czasie z NASK PIB pożegnało się co najmniej trzech dyrektorów, których łączny staż w instytucie to ponad 40 lat.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakiego newralgicznego obszaru dyrektor rozstał się w poniedziałek z NASK
  • jak instytut tłumaczy tę zmianę
  • jaki dyrektor pożegnał się w środę z instytutem i kto go zastąpi

NASK Państwowy Instytut Badawczy (NASK PIB), którego kluczowym polem aktywności są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa internetu, doświadcza ostatnio licznych zmian kadrowych. Jak nieoficjalnie dowiaduje „PB”, w poniedziałek za porozumieniem stron z instytutem rozstał się Marek Stefański, który był związany z NASK PIB od 2011 r. Ostatnio pełnił funkcję dyrektora pionu transferu technologii i rozwoju biznesu, a wcześniej przez wiele lat był dyrektorem projektów strategicznych. Kierował ponad 40-osobowym zespołem.

Nagła zmiana może dziwić, gdyż Marek Stefański uważany był za spiritus movens pozyskania przez NASK PIB kilku znaczących, z reguły są niejawnych, kontraktów z obszaru cyberbezpieczeństwa, m.in. dla ZUS, PERN, MSWiA, Komendy Główna Straży Granicznej czy ABW.

O kontraktach i ich budżetach niewiele wiadomo. O bardzo dużym projekcie dla ZUS można się dowiedzieć m.in. z raportu za 2020 r., w którym instytut podał, że nie zrealizował zakładanego celu przychodowego na poziomie 652,5 mln zł głównie z powodu przesunięcia części zadań z kontraktu. Przychody w 2020 r. wyniosły 461 mln zł.

Jak instytut tłumaczy nagłe odejście Marka Stefańskiego?

— Zmiana wynika z konieczności innego podejścia do biznesu, większego nacisku na produkty własne NASK PIB i zacieśnienia współpracy z NASK SA, komercyjnym ramieniem instytutu. Nie ma tu drugiego dna. Nowy dyrektor jest obecnie w rekrutacji — informuje Wojciech Pawlak, dyrektor NASK PIB.

To niejedyna zmiana w kierownictwie instytutu w tym tygodniu. W środę po dziewięciu latach pracy pożegnał się z nim Bartosz Loba, dyrektor pionu komunikacji społecznej i promocji, a jednocześnie rzecznik prasowy. Zmianę tłumaczy chęcią podjęcia nowych wyzwań w obszarach strategicznych dla państwa.

— Zbudowałem sprawny pion komunikacji społecznej oraz bardzo pozytywne relacje z mediami i partnerami instytucjonalnymi. Za nami udany Szczyt Cyfrowy ONZ, w którego komunikacji i organizacji uczestniczyłem — mówi Bartosz Loba.

Miejsce Bartosza Loby zajmie Aleksandra Gieros-Brzezińska. Nowa dyrektor w latach 2016-21 była związana z PKO BP, gdzie pełniła funkcję rzeczniczki, dyrektora departamentu komunikacji korporacyjnej, a następnie dyrektor marketingu i komunikacji. Wcześniej pracowała jako rzeczniczka Telewizji Polskiej i zarządzała działem komunikacji korporacyjnej w Polkomtelu.

Na początku marca z instytutem rozstała się prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz, która pełniła funkcję dyrektora ds. naukowych i zastępcy dyrektora NASK PIB. Była związana z instytutem ponad 21 lat. Jej miejsce zajął Michał Karpowicz. Przed awansem pełnił funkcje kierownika pionu systemów cyberbezpieczeństwa oraz członka rady naukowej NASK. W instytucie pracuje od 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane