Kazaks: EBC ma przestrzeń na 2-3 podwyżki stóp w tym roku

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-04-2022, 09:41

Martins Kazaks, członek rady prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że władze monetarne strefy euro mają przestrzeń nawet na trzy podwyżki stóp procentowych w tym roku, informuje Reuters.

Martins Kazaks, szef Banku Łotwy, członek rady prezesów EBC
Martins Kazaks, szef Banku Łotwy, członek rady prezesów EBC
INTS KALNINS / Reuters / Forum

Zdaniem Kazaksa, który stoi również na czele Banku Łotwy, konieczne wydaje się szybsze niż wcześniej zakładano wycofanie się przez EBC z bodźców stymulacyjnych, zaś pierwsza podwyżka mogłaby mieć miejsce już w lipcu.

Podniesienie stawek w lipcu jest możliwa i rozsądna. Oczekiwanie przez rynki dwóch lub nawet trzech podwyżek po 25 punktów bazowych wydaje się całkiem logiczne i uzasadnione – powiedział Kazaks.

W opinii bankiera, EBC powinien docelowo podnieść stopy procentowe do poziomu neutralnego, przy której bank centralny ani nie stymuluje ani nie hamuje wzrostu. Podkreślił, że trudno jednoznacznie określić taki poziom. Według różnych szacunków stopa ta wynosi od 1 do 1,5 proc., znacznie powyżej obecnej stopy depozytowej wynoszącej -0,5 proc., podczas gdy benchmarkowa stopa refinansowania utrzymuje się na poziomie zerowym.

Najbliższe posiedzenie EBC zaplanowane jest na 9 czerwca. W jego trakcie decydenci mają ustalić ostateczny termin zakończenia skupu obligacji i przedstawić wyraźniejsze wytyczne dotyczące stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane