Kazaks: inflacja jest ekstremalnie i niedopuszczalnie wysoka

  • Oskar Nawalany
opublikowano: 10-06-2022, 14:34
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zgodnie z opinią członka Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, Martinsa Kazaksa, inflacja jest zdecydowanie zbyt wysoka, a działania w ramach polityki monetarnej w celu przeciwdziałania jej są uzasadnione – donosi Bloomberg.

INTS KALNINS / Reuters / Forum

Słowa Kazaksa zostały wypowiedziane dzień po tym, jak EBC zobowiązał się do pierwszej od ponad dekady podwyżki stóp procentowych. Urzędnicy wyznaczyli ciągłą ścieżkę ich podwyżek, rozpoczynającą się od ruchu o ćwierć punktu w lipcu, a następnie prawdopodobnie o pół punktu we wrześniu.

Ceny czterokrotnie wyższe od celu EBC

Warto zaznaczyć, że ceny wzrosły ponad czterokrotnie w stosunku do celu Europejskiego Banku Centralnego, ustanowionego na poziomie 2 proc. w maju, bijąc kolejny rekord.

Kazaks powiedział, że gospodarka wciąż będzie potrzebowała pomocy, ale coraz częściej będzie musiało to przybierać formę wydatków rządowych, a nie stymulacji banku centralnego - podaje agencja Bloomberga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Bloomberg

Polecane