Czytasz dzięki

KE chce przeznaczyć 70 mln euro na badania i wynalazki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-09-2005, 16:59

70 mln euro chce przeznaczyć Komisja Europejska na programy badawcze i wspieranie naukowców w latach 2007-2013. Tymczasem polscy eurodeputowani z PiS obawiają się, że z unijnych pieniędzy będą finansowane projekty związane z klonowaniem ludzi.

70 mln euro chce przeznaczyć Komisja Europejska na programy badawcze i wspieranie naukowców w latach 2007-2013. Tymczasem polscy eurodeputowani z PiS obawiają się, że z unijnych pieniędzy będą finansowane projekty związane z klonowaniem ludzi.

    Chodzi o VII Ramowy Program Badawczy UE, zaproponowany przez KE jeszcze w kwietniu br.

     W tej sprawie do szefa KE Jose Manuela Barroso skierowany został list otwarty (jednym z jego autorów jest eurodeputowany Karol Szymański z PiS). Zaapelowano w nim "o niefinansowanie ze środków UE klonowania ludzi" oraz "o zastosowanie zasady pomocniczości w sprawie finansowania badań nad embrionami i komórkami macierzystymi" (chodzi o to, by finansowanie takich badań pozostawić w gestii krajów członkowskich - PAP).

     Rzeczniczka unijnego komisarza ds. nauki i badań naukowych Janeza Potocznika, Antonia Mochan,  zaprzeczyła w rozmowie z PAP, by propozycja KE dotyczyła finansowania programów badawczych obejmujących klonowanie do celów reprodukcyjnych czy terapeutycznych.

     "To jest absolutnie wykluczone. Nie ma o tym mowy" - powiedziała. Dodała, że w krajach, w których nie ma prawnych zakazów, mogą być wspierane badania na embrionach, ale "już istniejących", np. powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia.  Podkreśliła też, że eurodeputowani będą mogli wyrazić swoją opinię na temat programu, bo przedstawiona w środę propozycja trafi teraz do Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

    Komisja chce m.in., by w ramach programu badawczego UE ułatwiana była współpraca między uniwersytetami, centrami badawczymi i naukowcami w Europie i na świecie w takich dziedzinach jak medycyna, biotechnologia, informatyka i komunikacja, energia, ochrona środowiska, transport oraz bezpieczeństwo.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane