KE znów apeluje o przygotowania do brexitu bez porozumienia

  • PAP
opublikowano: 04-09-2019, 14:17

Komisja Europejska kolejny raz zaapelowała w środę do obywateli i unijnych przedsiębiorstw o przygotowania na wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Bruksela podkreśla, że bez względu na zawirowania w Londynie jest gotowa pracować z premierem Borisem Johnsonem.

Po odejściu 21 posłów z Partii Konserwatywnej rząd w Londynie stracił we wtorek większość w parlamencie, co oznacza, że będzie mu ciężko zrealizować plany wyjścia z UE 31 października, nawet bez umowy. Izba Gmin chce wbrew rządowi - w razie braku osiągnięcia porozumienia z Brukselą - doprowadzić do opóźnienia brexitu do 31 stycznia 2020 roku.

UE, Wlk. Brytania, Brexit
fot. Bloomberg

"W polityce w Londynie może być teraz wiele zwrotów akcji, ale nasze stanowisko jest niezmienne: jesteśmy gotowi pracować konstruktywnie z premierem Borisem Johnsonem i przyjrzeć się wszelkim konkretnym propozycjom, o ile są one zgodne z porozumieniem o wyjściu" - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Unijni komisarze, którzy spotkali się na regularnym posiedzeniu pierwszy raz po przerwie wakacyjnej, zajmowali się planowaniem awaryjnym, gdyby Zjednoczone Królestwo opuściło Wspólnotę z końcem przyszłego miesiąca bez umowy rozwodowej.

Główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier przekazał kolegium komisarzy informacje na temat kontaktów na poziomie technicznym ze stroną brytyjską. W środę rozmowy te są kontynuowane w Brukseli, ale na razie nie ma informacji, by przyniosły jakiś przełom. "To zadanie Wielkiej Brytanii, by wyjść z konkretnymi propozycjami, które są do zrealizowania i są zgodne z porozumienie o wyjściu" - zaznaczyła Andreewa.

KE przyjęła w środę "ostateczną odezwę" do obywateli i firm unijnych UE27 do przygotowania się na scenariusz zakładający brak porozumienia. Jeśli nie nastąpi kolejne przedłużenie brexitu, to do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostało osiem tygodni.

KE opublikowała szczegółową listę kontrolną, która ma pomóc przedsiębiorstwom prowadzącym handel z Wielką Brytanią w ostatecznych przygotowaniach. "W celu zminimalizowania zakłóceń w handlu wszystkie podmioty zaangażowane w łańcuchy dostaw z Wielką Brytanią – niezależnie od miejsca ich siedziby – powinny być świadome swoich obowiązków i niezbędnych formalności w handlu transgranicznym" - podkreśliła KE.

Komisarze zaproponowali też, by na 2020 rok przedłużyć rozwiązania awaryjne dla sektora rybołówstwa przewidziane na obecny rok, a także rozwiązania dotyczące ewentualnego udziału Wielkiej Brytanii w budżecie UE na 2020 r.

Oznacza to, że Wielka Brytania i beneficjenci z tego kraju będą nadal kwalifikować się do uczestnictwa w programach w ramach budżetu UE i otrzymywać finansowanie do końca 2020 roku, jeżeli Wielka Brytania zaakceptuje i spełni warunki określone już w rozporządzeniu awaryjnym z 2019 roku, opłaci składki budżetowe za 2020 rok i umożliwi przeprowadzenie wymaganych audytów i kontroli.

Inna z przyjętych propozycji przewiduje udostępnienie środków z Europejskiego Funduszu Solidarności i Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji na wsparcie przedsiębiorstw, pracowników i państw członkowskich najbardziej dotkniętych skutkami braku porozumienia.

Chodzi o to, by przy spełnieniu określonych warunków można było pokryć z nich poważne obciążenia finansowe, jakie mogą wyniknąć dla państw członkowskich w przypadku braku porozumienia, a także zapewnić możliwość wspierania pracowników, którzy stracą pracę przez brexit bez umowy.

Projekty te muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE, w której zasiadają przedstawiciele państw członkowskich.

Jeżeli Wielka Brytania wystąpi z UE bez porozumienia, stanie się państwem trzecim bez żadnych uzgodnień przejściowych. Od tej chwili całe unijne prawo pierwotne i wtórne przestanie w odniesieniu do niej obowiązywać. Nie będzie okresu przejściowego, który przewidziano w umowie o wystąpieniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane