Czytasz dzięki

KGHM liczy, że zawirowania na rynkach miedzi i walut będą krótkoterminowe

Lesław Kretowicz, ISBnews
opublikowano: 09-07-2015, 13:32

Obecne zawirowania na rynkach miedzi i walut powinny mieć charakter krótkotrwały, a dotychczasowe ceny czerwonego metalu nie odbiegają znacząco od założeń budżetowych KGHM Polska Miedź, poinformowali przedstawiciele spółki. Według nich, poprawa sytuacji na tych rynkach zależna jest przede wszystkim od czynników politycznych - zarówno w odniesieniu do Grecji, jak i Chin.

"Rynek miedzi nie funkcjonuje w oderwaniu od całości rynku finansowego i czynniki kształtujące sentyment inwestorów w skali globalnej nie pozostają bez wpływu na kształtowanie się cen metalu, a zwłaszcza w krótkim terminie. Niepewność dotycząca przyszłości Grecji i jedności Unii Europejskiej i walutowej oraz spowolnienie w Chinach przyczynia się do zmniejszenia skłonności ryzyka u inwestorów i ucieczkę z wielu inwestycji w stronę gotówki, a głównie dolara amerykańskiego" - powiedział ISBnews kierownik wydziału ryzyka rynkowego KGHM Grzegorz Laskowski.

Wskazał, że jednym z czynników, który mógłby wpłynąć na poprawę nastrojów inwestorów byłoby uspokojenie sytuacji na południu Europy.

"Ze względu na charakter tych problemów, które mają podłoże nie tylko ekonomiczne, ale w dużej mierze polityczne, trudno jest obecnie określić czas potrzebny na ich rozwiązanie, jak również potencjalne skutki dla gospodarki światowej. Działania podejmowane przez władze Chin potwierdzają determinację niedopuszczenia do zbyt dużego osłabienia tempa wzrostu gospodarczego i dają nadzieję na poprawę sytuacji w kolejnych kwartałach" - dodał Laskowski.

KGHM podkreśla, że strategia spółki ma charakter długoterminowy i liczy, że obecne zawirowania nie wpłyną na jej realizację.

"Spodziewamy się, że obecne poważne zawirowania mają raczej charakter krótkoterminowy. (…) Spółka na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji na rynku finansowym i gospodarce światowej oraz podejmuje działania zgodne z dostępnością, możliwościami i użytecznością poszczególnych narzędzi kontroli ryzyka rynkowego" - powiedział ISBnews rzecznik KGHM Dariusz Wyborski.

Zwrócił uwagę, że osłabienie lokalnych walut w stosunku do dolara równoważy w dużej mierze spadki dolarowej ceny miedzi.

"Dotychczasowe ceny czerwonego metalu wyrażone w CLP lub PLN nie odbiegają tak znacząco od pierwotnych założeń budżetowych. W drugiej połowie roku będą trwały prace nad budżetem spółki na kolejny rok i w ramach tych prac będzie miało miejsce dostosowanie założeń makroekonomicznych na kolejne lata do aktualnych warunków rynkowych" - podsumował Wyborski.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.


 
 

Bloomberg
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz, ISBnews

Polecane