KGHM wietrzy zarządy w spółkach zależnych

ES
opublikowano: 11-09-2008, 00:00

Miało być inaczej. Okazuje się jednak, że obecny zarząd też zabiera się do zmian w zarządach firm grupy.

Miało być inaczej. Okazuje się jednak, że obecny zarząd też zabiera się do zmian w zarządach firm grupy.

Szefowie firm zależnych KGHM tracą posady. Ostatnio stracili je m.in. szefowie Miedziowego Centrum Zdrowia i Centrum Badania Jakości. Zakończono też procedurę konkursową w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa i KGHM Letia. Ogłoszono też konkursy na szefów Centrum Badawczo-Rozwojowego Cuprum i KGHM Ecoren.

Kilka miesięcy temu Mirosław Krutin, nowo mianowany prezes KGHM, mówił, że decyzje polityczne w sferze roszad kadrowych chce ograniczyć do minimum. Zapewniał, że nie zamierza pozbawiać stanowisk prezesów wybranych przez swoich poprzedników. Tam, gdzie firma jest dobrze zarządzana, nie będzie czystek. Jako przykład wskazywał właśnie Ecoren, którym kieruje Mariusz Bober. A właśnie tam planowane są zmiany.

— Konkursy ogłaszane są tam, gdzie jest potrzeba wprowadzenia menedżera. Obecni prezesi też mogą spróbować swoich sił — wyjaśnia Monika Kowalska, rzeczniczka KGHM.

Związkowcom nie podoba się taka polityka kadrowa. Zdaniem szefa miedziowej Solidarności, ogłaszane w firmie konkursy są jedynie przykrywką dla wprowadzania do firm swoich ludzi.

— Te konkursy to fikcja i nie można wierzyć w ich niezależność. Dziś intratne stanowiska obejmują znane postaci polityczne w regionie — mówi Józef Czyczerski, szef NSZZ Solidarność w KGHM.

Jako przykład podaje karierę Arkadiusza Gierata, który dziś co prawda nie ma legitymacji partyjnej Platformy Obywatelskiej, jednak przez długi czas był szefem tej partii w Lubinie. Dziś jest dyrektorem ds. rozwoju w biurze zarządu KGHM. Pracę w KGHM znalazł też Tadeusz Maćkała, były senator PO, który został dyrektorem ds. pracowniczych w jednej z miedziowych kopalń.

Mirosław Krutin jest pierwszym w historii prezesem KGHM wybranym w konkursie. W takiej formie powołano też m.in. prezesa Telefonii Dialog i giełdowych Interferii

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ES

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM wietrzy zarządy w spółkach zależnych