Kirkilas: porozumienie gazowe z Rosją spowoduje zmiany na Białorusi

02-01-2007, 13:11

Dwukrotna podwyżka cen gazu będzie miała ogromny wpływ na białoruską gospodarkę, uważa premier Litwy Gediminas Kirkilas.

Premier Litwy Gediminas Kirkilas uważa, że zawarte w niedzielę rosyjsko-białoruskie porozumienie gazowe spowoduje zmiany gospodarcze i polityczne na Białorusi.

"Przed Białorusią stoją energetyczne i gospodarcze wyzwania, które zwykle prowadzą także do zmian politycznych. Trudno przewidzieć, co się stanie, nie mam jednak wątpliwości, że do zmian dojdzie" - powiedział Kirkilas we wtorkowym wywiadzie dla litewskiego radia publicznego.

Według nowej umowy gazowej na rok 2007, Białoruś będzie płacić rosyjskiemu dostawcy 100 dolarów (76 euro) za każde 1000 metrów sześciennych gazu ziemnego, podczas gdy dotąd płaciła 46 USD. Porozumienie obejmuje również możliwość odkupu przez Rosjan 50 procent udziałów w białoruskim przedsiębiorstwie zarządzającym rurociągami gazowymi Biełtransgaz.

Kirkilas wyraził przekonanie, że dwukrotna podwyżka cen gazu będzie miała ogromny wpływ na białoruską gospodarkę, która w znacznej mierze opierała się dotąd "na niskich cenach".

Podkreślił, że kupno przez Gazprom 50 proc. udziałów w Biełtransgazie będzie miało znaczne konsekwencje geopolityczne.

"Niewątpliwie wzrosną napięcia między tymi dwoma krajami (Rosją i Białorusią), które nazywają się nawzajem sojusznikami. Będzie to bardzo poważne wyzwanie dla gospodarki Białorusi. Spowoduje ono zmiany w białoruskiej gospodarce, dostosowanie się jej do nowych warunków" - powiedział Kirkilas. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kirkilas: porozumienie gazowe z Rosją spowoduje zmiany na Białorusi