Klienci zmuszają TFI do sprzedaży akcji

Anna Borys
opublikowano: 24-07-2008, 00:00

Takiej liczby komunikatów o sprzedaży akcji opublikowanych przez TFI i OFE jeszcze nie było. W czerwcu według Analiz Online instytucje finansowe poinformowały o 29 istotnych zmianach w akcjonariatach spółek. Aż 14 z nich dotyczyło zmniejszenia zaangażowania, a 15 — zwiększeniu udziału w kapitale zakładowym. To oznacza, że komunikaty o sprzedaży stanowiły blisko połowę (48 proc.) wszystkich tego typu informacji. Wygląda na to, że TFI są zmuszone sprzedawać akcje, bo klienci w czerwcu masowo umarzali jednostki. W sumie odpływ tylko z grupy funduszy inwestujących na warszawskim parkiecie wyniósł blisko miliard złotych. Ostatnio tak słabo było w styczniu. Wtedy z tej grupy wyparowało blisko pięć miliardów złotych.

Warto zauważyć, że nie wszystkie instytucje finansowe wykazują podobną aktywność. Na uwagę zasługują BZ WBK TFI i BZ WBK Asset Management. Na 29 komunikatów aż 10 pochodziło z Arki. Wydaje się, że TFI polowało na okazje, bo tylko trzy informacje dotyczyły sprzedaży, siedem mówiło o wzroście zaangażowania. Drugie co do wielkość towarzystwo inwestycyjne postawiło na Mostostal Zabrze (spółkę

budowlaną), AmRest (franczyzobiorca sieci restauracji),

Agorę (wydawca Gazety Wyborczej), Bankiera (internetowy serwis finansowy), Rafako (producent kotłów przemysłowych) i Bank BPH.

Towarzystwo sprzedało nato-

miast walory Mostostalu War-

szawa, Kopeksu (to producent

maszyn przemysłowych) i In-

tegry.pl (zajmuje się kolporta-

żem reklamowych przesyłek

bezadresowych i adresowych).

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu