Kolejne kroki Kulczyk Oil Ventures w drodze na GPW

opublikowano: 28-01-2010, 12:21

KOV liczy, że proces wprowadzenia spółki na GPW zakończy się w pierwszym kwartale 2010 r. Wybrał lokalizacje i rozstrzygnął przetargi na wykonanie odwiertów w Brunei w 2010 r. oraz badania sejsmiczne w Syrii. Ma już zgodę Komitetu Antymonopolowego Ukrainy na przejęcie spółki KUB-Gas.

Kulczyk Oil Ventures (KOV), spółka z Grupy Kulczyk Investments, działająca w branży ropy i gazu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, podejmuje kolejne działania przybliżające ją do zbudowania atrakcyjnego portfela aktywów poszukiwawczo-wydobywczych na świecie i debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. KOV otrzymała od Komitetu Antymonopolowego Ukrainy zgodę na przejęcie 70 proc. udziałów firmy KUB-Gas, jednego z największych niezależnych podmiotów zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem ropy i gazu na Ukrainie. Po analizie sejsmicznej, KOV podjęła również decyzję o wykonaniu w pierwszym półroczu 2010 roku czterech odwiertów w Brunei i wybrała ich wykonawcę. Rozstrzygnęła także przetarg na przeprowadzenie trójwymiarowych badań sejsmicznych w Syrii. Środki na bieżące działania spółki zapewnił główny akcjonariusz, czyli Kulczyk Investments, który pożyczył spółce w sumie 20 mln USD. Wsparcie KOV przez Kulczyk Investments podkreśla, iż KI traktuje KOV jako inwestycję strategiczną i długofalową.

Bliżej przejęcia ukraińskiego producenta gazu
Jak poinformował Kulczyk Oil Ventures w komunikacie z 28 stycznia 2010 roku, 21 stycznia 2010 roku Komitet Antymonopolowy Ukrainy wydał zgodę na przejęcie, poprzez podmioty zależne, 70 proc. udziałów w kapitale KUB-Gas Ltd. („KUB-Gas”). KUB-Gas to jeden z największych niezależnych producentów gazu na Ukrainie, posiadający 100 proc. udziałów w czterech eksploatowanych polach gazowych na terenach, z których pochodzi 90 proc. ropy i gazu tego kraju. Transakcja, która zostanie sfinalizowana wkrótce po wprowadzeniu akcji Spółki do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zapewni KOV rozbudowę bazy aktywów o produkcję gazu oraz nowe zasoby.

Postępy prac w Brunei i Syrii
KOV zakończyła proces przetwarzania badań sejsmicznych, przeprowadzonych w drugiej połowie 2009 roku, na terenie Bloku M na obszarze 118 km2 oraz dwuwymiarowych  badań sejsmicznych obejmujących 60 km bieżących. Rozpoczęto prace nad ich interpretacją. W 2010 r. zostaną wykonane dwa odwierty rozpoznawcze w celu dalszej oceny zasobów. Wybrano dostawców usług niezbędnych do przeprowadzenia programu wierceń. Początek prac nad pierwszym odwiertem zaplanowano na drugi kwartał 2010 r.

Spółka zakończyła również proces przetwarzania i interpretacji, wykonanych w 2009 roku, trójwymiarowych badań sejsmicznych Bloku L, obejmujących obszar o powierzchni 350 km2. Na ich podstawie zadecydowano o wykonaniu, na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2010 roku, dwóch odwiertów poszukiwawczych na obiektach w Lukut
i Lempuyang. Rozstrzygnięto także przetargi na dostawę usług związanych z wykonaniem odwiertów.

W Syrii Spółka przeprowadzi do końca 2010 roku trójwymiarowe badania sejsmiczne na obszarze 375 km2, zlokalizowanym w południowo-wschodniej części Bloku 9. Ich celem jest dokładniejsze zbadanie terenów poszukiwawczych (eng. „prospects”) i potencjalnych terenów poszukiwawczych (eng. „leads”) zidentyfikowanych przez spółkę na podstawie analizy danych dwuwymiarowych. Badania wykona firma BGP Inc. Syria.


W drodze na GPW w Warszawie
18 listopada 2009 roku spółka złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego. Obecnie trwa procedura zatwierdzania prospektu. KOV liczy, iż przeprowadzenie pierwszej oferty publicznej
i wprowadzenie akcji spółki do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie będzie możliwe jeszcze
w pierwszym kwartale 2010 roku.

Zarówno liczba, jak i cena akcji mających być przedmiotem oferty zostaną ustalone po zakończeniu procesu budowania księgi popytu. W ramach IPO, akcje będą oferowane inwestorom krajowym w Polsce oraz określonym inwestorom międzynarodowym.

Finansowanie z emisji skryptu dłużnego na kwotę 20 mln USD
Dla potrzeb finansowania bieżącej działalności spółki, KI podwyższył kwotę pożyczki udzielonej KOV we wrześniu 2009 roku do wysokości 11 mln USD (listopad 2009), a następnie do 20 mln USD (21 stycznia 2010). Środki z pożyczki zostaną zamienione na akcje KOV w momencie ogłoszenia IPO na GPW a cena wymiany będzie równa cenie obowiązującej w ramach oferty publicznej. W ramach porozumienia został wyemitowany niezabezpieczony zamienny skrypt dłużny z oprocentowaniem 7,16 proc. w skali roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane