Koncern TCL otworzył w Polsce centrum badawcze

opublikowano: 03-09-2018, 09:30
aktualizacja: 03-09-2018, 10:30

TCL, który posiada 11-procentowy udział w globalnej produkcji telewizorów LCD, otworzył w Polsce centrum badawczo-rozwojowe. Jest to największy tego typu ośrodek koncernu poza Chinami.

Koncern TCL od 2007 r. posiada fabrykę w Żyrardowie. Teraz w Warszawie uruchomił także centrum badawczo-rozwojowe TCL Research Europe, w którym pracować będzie ok. 100 specjalistów. Zajmą się głównie technologią sztucznej inteligencji (artificial intelligence, AI) i możliwością jej zastosowania w elektronice konsumenckiej – telewizorach (np. poprawa jakości obrazu), smartfonach, ale także aplikacjach smart home. 

W Polsce powstał ośrodek badawczy firmy TCL. Jego oficjalnego otwarcia dokonali Xiaolin Yan, dyrektor technologiczny TCL (po lewej) i Bartosz Biskupski, szef nowego centrum.
Zobacz więcej

W Polsce powstał ośrodek badawczy firmy TCL. Jego oficjalnego otwarcia dokonali Xiaolin Yan, dyrektor technologiczny TCL (po lewej) i Bartosz Biskupski, szef nowego centrum. ARC

TCL posiada działy specjalizujące się w AI w trzech biurach w Chinach. Firma – jak zaznaczył dr Bartosz Biskupski, szef polskiego centrum badawczo-rozwojowego - zdecydowała się uruchomić kolejny Polsce m.in. ze względu na potencjał lokalnych specjalistów IT czy big data, analityków danych, matematyków itp. Zaznaczył, że pierwsze projekty będą dotyczyć systemów przetwarzania języka naturalnego, za sprawą których urządzenia zaczną rozumieć ludzkie języki i się nimi posługiwać, co ułatwi użytkownikom ich obsługę. A wbudowywanie do urządzeń np. inteligentnych asystentów głosowych, podobnie jak systemów rozpoznawania obrazów (np. twarzy), to obecnie jeden z globalnych trendów rynkowych w zakresie elektroniki.  

- Eksperci będą także pracować nad optymalizacją algorytmów AI, aby mogły one być wykorzystywane bezpośrednio w urządzeniach, a nie w tzw. chmurze. Pozwoli to zwiększyć poczucie prywatności użytkowników – produkty TCL mają też szybciej reagować i w mniejszym stopniu być zależne od dostępności sieci internetowej – dodał Bartosz Biskupski.

Praca nad nowymi systemami informatycznymi będzie realizowana m.in. we współpracy z wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. 

Chiński koncern na świecie posiada w sumie 26 ośrodków B+R. W 2017 r. w badania i rozwój zainwestował 700 mln USD. W swoich komórkach badawczych zatrudnia ok. 8 tys. pracowników. W sumie tworzy miejsca pracy dla ponad 75 tys. osób. Swoje produkty sprzedaje pod markami TCL oraz Thomson, Alcatel i BlackBerry. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu