Koncern tytoniowy Gallaher zwiększa produkcję w Polsce i Rumunii

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-01-2005, 13:35

Brytyjski koncern tytoniowy Gallaher zmniejszy zatrudnienie w swoich zakładach pracy w Wielkiej Brytanii i Austrii, zamierza je zaś zwiększyć w Polsce i Rumunii ze względu na niższe koszty produkcji.

Brytyjski koncern tytoniowy Gallaher zmniejszy zatrudnienie w swoich zakładach pracy w Wielkiej Brytanii i Austrii, zamierza je zaś zwiększyć w Polsce i Rumunii ze względu na niższe koszty produkcji.

Spółka poinformowała w środę londyńską giełdę, że ok. 80 pracowników straci pracę w dwóch zakładach pracy w Walii i Irlandii Płn. (Lisnafillan oraz Cardiff) oraz ok. 170 w Austrii. Gallaher, który jest właścicielem takich marek papierosowych, jak Benson & Hedges i Silk Cut zapowiedział, że zrestrukturyzuje produkcję w zakładach w Walii i Irlandii Płn.

Większość zwolnień przypada na irlandzkie zakłady Lisnafillan. W Austrii całkowicie zamknięte zostaną zakłady w Hainbergu i Linzu. Po restrukturyzacji operacji brytyjskich i zamknięciu dwóch fabryk w Austrii, Gallaher ma w planach reorganizację sieci dystrybucji w Austrii, co ma nastąpić do końca 2007 roku. Spółka nie wie jakie będą koszty tych działań, ani potencjalne oszczędności. Niektórzy analitycy oceniają, że posunięcia te zaoszczędzą firmie ok. 10 mln funtów rocznie począwszy od 2008 roku. Jest to już trzecia fala redukcji w zakładach Gallahera.

W 2003 roku firma zamknęła fabrykę w Dublinie zwalniając 430 pracowników, a w 2004 roku dalsze 100 osób straciło pracę w głównych biurach w Wielkiej Brytanii i Austrii. Ostatnie posunięcia, które ogłosiła firma, nie zmniejszą jej potencjału produkcyjnego, ponieważ wzrośnie produkcja w zakładach w Polsce i Rumunii, gdzie koszty produkcji są niższe. W ocenie analityków, Gallaher nie jest wyjątkiem i podobnie jak inne firmy tytoniowe przenosi produkcję do krajów Europy Środkowo- Wschodniej i Chin - nie tylko dlatego, że koszty produkcji są tam niższe, ale także dlatego, że rządowe zakazy palenia w Europie Zachodniej i inne akcje antynikotynowe doprowadziły do spadku popytu na papierosy na tym rynku. Z końcem września ub.r. Gallaher ogłosił, że sprzedaż jego produktów w pierwszym półroczu 2004 roku spadła o 7,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane