Koncern tytoniowy Gallaher zwiększa produkcję w Polsce i Rumunii

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-01-2005, 13:35

Brytyjski koncern tytoniowy Gallaher zmniejszy zatrudnienie w swoich zakładach pracy w Wielkiej Brytanii i Austrii, zamierza je zaś zwiększyć w Polsce i Rumunii ze względu na niższe koszty produkcji.

Brytyjski koncern tytoniowy Gallaher zmniejszy zatrudnienie w swoich zakładach pracy w Wielkiej Brytanii i Austrii, zamierza je zaś zwiększyć w Polsce i Rumunii ze względu na niższe koszty produkcji.

Spółka poinformowała w środę londyńską giełdę, że ok. 80 pracowników straci pracę w dwóch zakładach pracy w Walii i Irlandii Płn. (Lisnafillan oraz Cardiff) oraz ok. 170 w Austrii. Gallaher, który jest właścicielem takich marek papierosowych, jak Benson & Hedges i Silk Cut zapowiedział, że zrestrukturyzuje produkcję w zakładach w Walii i Irlandii Płn.

Większość zwolnień przypada na irlandzkie zakłady Lisnafillan. W Austrii całkowicie zamknięte zostaną zakłady w Hainbergu i Linzu. Po restrukturyzacji operacji brytyjskich i zamknięciu dwóch fabryk w Austrii, Gallaher ma w planach reorganizację sieci dystrybucji w Austrii, co ma nastąpić do końca 2007 roku. Spółka nie wie jakie będą koszty tych działań, ani potencjalne oszczędności. Niektórzy analitycy oceniają, że posunięcia te zaoszczędzą firmie ok. 10 mln funtów rocznie począwszy od 2008 roku. Jest to już trzecia fala redukcji w zakładach Gallahera.

W 2003 roku firma zamknęła fabrykę w Dublinie zwalniając 430 pracowników, a w 2004 roku dalsze 100 osób straciło pracę w głównych biurach w Wielkiej Brytanii i Austrii. Ostatnie posunięcia, które ogłosiła firma, nie zmniejszą jej potencjału produkcyjnego, ponieważ wzrośnie produkcja w zakładach w Polsce i Rumunii, gdzie koszty produkcji są niższe. W ocenie analityków, Gallaher nie jest wyjątkiem i podobnie jak inne firmy tytoniowe przenosi produkcję do krajów Europy Środkowo- Wschodniej i Chin - nie tylko dlatego, że koszty produkcji są tam niższe, ale także dlatego, że rządowe zakazy palenia w Europie Zachodniej i inne akcje antynikotynowe doprowadziły do spadku popytu na papierosy na tym rynku. Z końcem września ub.r. Gallaher ogłosił, że sprzedaż jego produktów w pierwszym półroczu 2004 roku spadła o 7,4 proc.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane