Konferencja PAP o inwestycjach w polskiej energetyce konwencjonalnej

PAP
opublikowano: 26-01-2014, 18:42

Ocena opłacalności budowy bloków energetycznych i sposoby jej wsparcia - to główne tematy poniedziałkowej konferencji w PAP zatytułowanej „Inwestycje w polskiej energetyce konwencjonalnej”.

W pierwszej części konferencji uczestnicy omówią prognozy zapotrzebowania na moc w polskich elektrowniach, popytu na energię oraz plany inwestycyjne w energetyce konwencjonalnej największych firm sektora.

W części drugiej ocenią zaś koszty i dostępne źródła finansowania tych inwestycji oraz możliwości poprawy poziomu ich opłacalności. W czasie konferencji przedstawione zostaną też rozwiązania dotyczące wsparcia budowy bloków węglowych w krajowych elektrowniach wynikające z doświadczeń innych państw unijnych.

Gościem specjalnym pierwszej części konferencji będzie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, drugiej - wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Wśród uczestników są m.in. prezes PGE Marek Woszczyk, przedstawiciele zarządów innych spółek energetycznych, eksperci i bankowcy.

Obecnie w największych firmach sektora – PGE i Tauron PE zapadają kluczowe decyzje dotyczące inwestycji; zarząd PGE zapowiedział, że 1 lutego rozpocznie się budowa dwóch bloków w Elektrowni Opole, największej z zaplanowanych w kraju inwestycji.

Natomiast zarząd Tauronu analizuje kolejną inwestycję w elektrowni Jaworzno. Chodzi o budowę nowych bloków, z których każdy będzie mieć moc ok. 900 MW. Koszty tych trzech projektów wynoszą ok. 17 mld zł. Poza tym spółka zależna PGE – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, już w lutym zmierza rozstrzygnąć powtórny przetarg na budowę bloku o mocy 430-450 MW w Elektrowni Turów.

Realizacja inwestycji w elektrowniach węglowych jest konieczna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Według zgodnej oceny Ministerstwa Gospodarki i niezależnych ekspertów, Polsce grozi deficyt mocy ok. 2016-17 roku w zawiązku z koniecznością wyłączenia najstarszych bloków w elektrowniach.

Aby zapobiec problemom na rynku, zarząd operatora systemu przesyłowego – spółki PSE, zdecydował się na wprowadzenie mechanizmu interwencyjnej mocy zimnej. Polega on na utrzymaniu w gotowości niektórych bloków w elektrowniach do uruchomienia w okresie deficytu mocy.

Poza tym funkcjonuje mechanizm operacyjnej rezerwy mocy, który zapewnia opłacalność utrzymania na rynku działających bloków. Mechanizmy wsparcia dla inwestycji w energetyce w postaci opłat za moc wprowadziły już inne kraje unijne – Hiszpania, Irlandia i Włochy. Wprowadzenie podobnego rozwiązania jest analizowane w Belgii, natomiast w Wielkiej Brytanii pojawiła się koncepcja wprowadzenia systemu aukcji mocy.

Decyzje o rozpoczęciu prac w elektrowni Opolu poprzedziła dyskusja o opłacalności tych projektów, a jej ocena wywołała wiele kontrowersji. Wątpliwości co do rentowności realizacji bloków w tamtejszej elektrowni w poprzednim zarządzie PGE były tak wielkie, że w kwietniu ub.r. poinformował on o wstrzymaniu przygotowań.

W opinii prezesa PGE Marka Woszczyka, który kieruje Grupą od 24 grudnia ub.r., rozwiązania wprowadzone przez PSE sprzyjają poprawie opłacalności projektu w Opolu.

Poza tym pozytywnie wpływają na rentowność tej inwestycji prognozy wskazujące na wzrost zużycia energii i cen węgla w kraju w kolejnych latach, jak również założenia polityki klimatycznej i możliwa podwyżka cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Konferencja odbywa się w ramach projektu "Debaty o gospodarce PAP" i ma charakter zamknięty. Będzie ją można śledzić online na stronie www.pap.pl. Pierwsza część w godz. 9.30 - 10.30, część druga 10.45 - 12.30.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Konferencja PAP o inwestycjach w polskiej energetyce konwencjonalnej