Czytasz dzięki

Korea Południowa: pierwszy od 7 miesięcy wzrost eksportu

opublikowano: 01-10-2020, 08:09

Południowokoreański eksport wzrósł po raz pierwszy od siedmiu miesięcy we wrześniu, głównie dzięki łagodzeniu ograniczeń u partnerów biznesowych kraju, pisze Reuters.

Do poprawy wyniku przyczyniła się także większa niż rok wcześniej liczba dni roboczych we wrześniu.

W ubiegłym miesiącu południowokoreański eksport wzrósł o 7,7 proc. do 48,05 mld USD. To jego największa zwyżka od 23 miesięcy. Analitycy oczekiwali wzrostu, ale tylko o 2,0 proc.

Eksport chipów wzrósł we wrześniu o 11,8 proc., co tłumaczone jest m.in. robieniem zapasów przez Huawei Technologies przed wejściem w życie sankcji nałożonych na spółkę przez USA. Eksport samochodów i części zamiennych wzrósł o 23,2 proc., a komputerów o 66,8 proc. w ujęciu rocznym.

Dostawy do Chin, największego partnera handlowego Korei Południowej, wzrosły o 8,2 proc. Eksport do USA wzrósł o  23,2 proc.

Import wzrósł o 1,1 proc. we wrześniu po spadku o 15,8 proc. w sierpniu. Oczekiwano spadku o 4,9 proc. Nadwyżka handlowa wzrosła do 8,88 mld USD. W sierpniu wynosiła 3,84 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane