KPMG: Coraz więcej fuzji i przejęć na polskim rynku

Polska Agencja Prasowa SA
24-06-2005, 12:23

W pierwszych pięciu miesiącach 2005 r. doszło na polskim rynku do 70 transakcji fuzji i przejęć, w których przejmującym lub przejmowanym były spółki polskie - wynika z opublikowanego w piątek raportu KPMG i Dealogic "Rynek transakcji fuzji i przejęć w I połowie 2005 roku.

W pierwszych pięciu miesiącach 2005 r. doszło na polskim rynku do 70 transakcji fuzji i przejęć, w których przejmującym lub przejmowanym były spółki polskie - wynika z opublikowanego w piątek raportu KPMG i Dealogic "Rynek transakcji fuzji i przejęć w I połowie 2005 roku.

    Według raportu, w 2004 r. nastąpiło wyraźne ożywienie na polskim rynku fuzji i przejęć (M&A) . Analiza danych za pierwszą połowę 2005 r. wskazuje na kontynuację tej tendencji.

    Łączna ujawniona wartość 45 z 70 zawartych transakcji wyniosła 1.380,6 mln USD w porównaniu do 2.091,0 mln USD na koniec czerwca 2004 roku.

    Raport podkreśla, że wysoka wartość transakcji zawartych w pierwszej połowie 2004 roku jest wynikiem zamknięcia w tym okresie transakcji przejęcia 28 centrów handlowych Metro AG przez Rida Development Corporation za sumę 840 mln USD.

    Cytowany w komunikacie szef działu Corporate Finance w KPMG w Polsce Krzysztof A. Rozen uważa, że dane świadczą o kontynuacji procesów konsolidacyjnych na polskim rynku.

    "Mają one miejsce szczególnie w sektorach uznawanych powszechnie za rozdrobnione, np. sektorze spożywczym czy produkcji przemysłowej. Właściciele polskich spółek zdali sobie sprawę, że aby sprostać konkurencji z Europy Zachodniej, muszą się łączyć" - twierdzi Rozen.

    Raport informuje też, że spadło zainteresowanie polskim rynkiem ze strony inwestorów zagranicznych w porównaniu z 2004 r., gdy po wejściu Polski do UE wielu inwestorów uważało, że należy zaznaczyć swoją obecność na polskim rynku.

    Najwyższą łączną wartość transakcji odnotowano w sektorze energetycznym (34 proc. całkowitej wartości transakcji) oraz telekomunikacyjnym (25 proc.). Wysoką pozycję zajmuje również sektor produkcji przemysłowej (15 proc.), sektor nieruchomości (9 proc.) oraz łącznie ujmowane w analizach sektory spożywczy, tekstylny i meblarski (5 proc.).

    To właśnie w sektorze produkcji przemysłowej oraz spożywczym, tekstylnym i meblarskim zawarto największą liczbę transakcji, odpowiednio 13 i 8. Wysoką aktywnością wykazał się również sektor usług profesjonalnych, w którym zawarto 8 transakcji, a udział tego sektora w ogólnej wartości zawartych transakcji wyniósł niemal 2 proc.

    Według badań KPMG i Dealogic, zmalała rola sektora finansowego i ubezpieczeniowego, w którym zawarto jedynie 3 transakcje w pierwszej połowie 2005 roku, wobec aż 17 transakcji w analogicznym okresie roku ubiegłego i 40 w całym roku 2004.

    "W obecnej chwili inwestorzy skierowali swoją uwagę raczej w stronę sektorów produkcyjnych, ale wydaje się, że rewolucyjne zmiany na rynku finansowo-ubezpieczeniowym są jeszcze przed nami. Coraz głośniej bowiem o ewentualnym przejęciu niemieckiego HVB przez włoskiego UniCredito Italiano, co może zaowocować fuzją Pekao i BPH" - podkreślił Rozen.

    To nie jedyna możliwa zmiana w polskim sektorze bankowym. Wśród kandydatów do przejęcia wymieniane od jakiegoś już czasu są również: BRE, Kredyt Bank, Fortis, WBK czy Bank Millennium. Można więc oczekiwać, że druga połowa roku przyniesie ożywienie w tym sektorze.

    KPMG Corporate Finance, korzystając z bazy danych Dealogic, przeprowadziło analizę światowego rynku fuzji i przejęć, z którejwynika, że aktywność na rynku M&A w połowie 2005 roku osiągnęła już poziom z pierwszej połowy 2004 roku.

    KPMG International jest instytucją koordynującą prace należących do niej profesjonalnych firm doradczych, świadczących usługi z zakresu audytu i podatków. Dealogic - to firma analityczna z dziedziny bankowości inwestycyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KPMG: Coraz więcej fuzji i przejęć na polskim rynku