Król Arabii Saudyjskiej oskarżył Iran o zagrożenie globalnych dostaw ropy

opublikowano: 31-05-2019, 09:59

Podczas spotkania przywódców państw arabskich saudyjski król Salman ibn Abd al-Aziz oskarżył Iran o stworzenie zagrożenia dla globalnych dostaw ropy. Wezwał społeczność międzynarodową do reakcji na działania władz w Teheranie.

W czwartek przywódcy państw arabskich i Zatoki Perskiej spotkali się w Mekce w celu zaprezentowania jednolitego frontu sprzeciwu wobec działań Iranu. Przewodniczący Ligi Arabskiej, Ahmed Aboul Gheit, uspokajał jednak, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o wojnie z Iranem.

- To, co robi reżim Iranu, od wtrącania się w wewnętrzne sprawy państw regionu do rozwijania programu nuklearnego i zagrażania globalnemu transportowi morskiemu i globalnym dostawom ropy, jest jawnym naruszeniem traktatów i zasad Narodów Zjednoczonych – oświadczył król Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska zwołała nadzwyczajny szczyt przywódców państw arabskich po atakach na jej instalacje naftowe i tankowce przepływające przez cieśninę Ormuz. Oskarżyła o nie Iran. Saudyjski król mówił podczas szczytu, że społeczność międzynarodowa powinna „użyć wszystkich środków do powstrzymania tego reżimu”.

We wspólnym oświadczeniu zamykającym szczyt przywódcy państw arabskich zażądali od wspólnoty międzynarodowej „sprzeciwienia się stanowczo i zdecydowanie wszelkim próbom Iranu zagrażającym bezpieczeństwu energetycznemu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu