„Kryzys Emerging Markets może być gorszy niż w 1997r.” (WYKRES DNIA)

Załamanie, jakie może nadciągać nad rynki wschodzące, może przyćmić poprzedni kryzys, spekuluje portal BusinessInsider.

Wyświetl galerię [1/2]

Udział PKB krajów rozwijających się w globalnym PKB, w proc. Źródło: Wells Fargo.

W ubiegłym tygodniu z funduszy akcji i obligacji krajów rozwijających się odpłynęło 9 mld USD, najwięcej od załamania z sierpnia 2011 r. Związana z zaostrzeniem polityki Fedu wyprzedaż walut szeregu krajów sięga kilkunasu a nawet dwudziestu kilku proc., w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wielu specjalistów obawia się, że odpływ kapitału będzie trudny do zatrzymania. To oznacza trudności z finansowaniem zagranicznego zadłużenia firm i deficytów na rachunku obrotów bieżących, a kraje mogą być zmuszone będą do trwałego podniesienia stóp procentowych, co spowolni długoterminowy wzrost gospodarczy.

Jak zauważa portal BusinessInsider.com, załamanie, które być może zbliża się na rynkach wschodzących, może być gorsze niż ostatni duży kryzys w tej grupie krajów z 1997 r. Wszystko dlatego, że obecnie rynki wschodzące mają znacznie większą wagę w światowej gospodarce niż w czasie poprzedniego kryzysu. Pokazują to dwa wykresy, sporządzone przez Jay Brysona, specjalistę banku Wells Fargo.
Udział PKB krajów rozwijających się w globalnym PKB, w proc. Źródło: Wells Fargo.


Udział eksportu gospodarek dojrzałych do krajów Emerging Markets w relacji do ich PKB, w proc. Źródło: Wells Fargo.

- Nie uważamy, by ostatnie wahania rynkowe doprowadziły do załamania porównywalnego z latami 1997 – 1998, ponieważ fundamenty gospodarcze w dospodarkach rozwijajacych się nie są tak słabe, jak były w połowie lat 90 – tych – zaznaczył jednak Jay Bryson w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, BusinessInsider.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / „Kryzys Emerging Markets może być gorszy niż w 1997r.” (WYKRES DNIA)