Krzywa rentowności USA jest jeszcze bardziej płaska

opublikowano: 30-04-2018, 19:03
aktualizacja: 30-04-2018, 19:06

Krzywa rentowności USA wypłaszcza się w poniedziałek trzecią sesję z rzędu, co tłumaczone jest rozczarowaniem wywołanym przez dane makro i obawą wolniejszego wzrostu największej gospodarki świata, pisze Reuters.

Różnica między rentownością obligacji 5- i 30-letnich USA spadła w poniedziałek do 27,20 pkt. bazowych i jest najniższa od ponad 6 lat. Spread między rentownością 2- i 10-latek również się zmniejszył do 45,60 pkt. bazowych i jest najmniejszy od 2 tygodni.

Aaron Kohli z BMO Capital Markets w Nowym Jorku wskazuje jako przyczynę wypłaszczania się krzywej rentowności słabsze dane makro, ale również czynniki techniczne.

- Różne techniczne elementy w krzywej podkreślają rosnącą kontrolę Rezerwy Federalnej nad jej początkiem i „brzuchem”, rentownościami obligacji 5- i 7-letnich, oraz skalę oporu rentowności obligacji o dłuższych terminach (10- i 30-lat) do poddania się tej samej tendencji – powiedział Kohli. 

W poniedziałek podano, że dochody osobiste Amerykanów wzrosły o 0,3 proc. w marcu. Oczekiwano 0,4 proc. W lutym także rosły o 0,3 proc. po korekcie wcześniej raportowanych 0,4 proc. Indeks aktywności przemysłu na środkowym zachodzie USA także okazał się trochę niższy niż oczekiwano. Dodatkowo indeks realizowanych sprzedaży domów, choć wzrósł, to nie tak mocno jak oczekiwano. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu