Kto ma rację: giełda czy PMI?

opublikowano: 25-07-2019, 15:35

Inwestujący w akcje zachowują się tak, jakby zupełnie ignorowali wnioski płynące z odczytów PMI dla przemysłu.

PMI dla europejskiego przemysłu spadł w lipcu do poziomu 47 pkt, czyli 0,7 pkt poniżej oczekiwań rynku, a dla Niemiec — do 43,1 pkt, co jest najgorszym wynikiem od 7 lat - pisze Marcel Lesik w artykule "Europejski przemysł się sypie".

Tymczasem inwestujący w akcje zachowują się tak, jakby zupełnie ignorowali odczyty PMI. 

Notowania akcji cyklicznych spółek sugerują coś zupełnie innego niż wynika z danych makro - osiągnęły w Europie wyraźną relatywną przewagę nad spółkami defensywnymi i "oderwały się" od PMI.

Niektórzy analitycy tłumaczą ten rozwód optymizmem wobec działań Europejskiego Banku Centralnego (posiedzenie zakończyło się 25 lipca - zobacz rezultaty i komentarze>>), który ma stymulować gospodarkę kolejnym dodrukiem pieniądza.

Inni komentatorzy powątpiewają natomiast w wiarygodność wskaźnika PMI - Jarosław Karpiński, zarządzający funduszami dłużnymi w TFI PZU przypomina, że konstrukcja wskaźnika ma już około 20 lat, a przez ten czas w gospodarce zmieniło się tak dużo, że niekoniecznie musi on dobrze odzwierciedlać tendencje w przemyśle. Czytaj więcej>>

Cykliczne akcje na tle PMI

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu