Kurs EUR/USD w pobliżu tegorocznych minimów

Tomasz Regulski; Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 22-04-2010, 16:50

Dzisiejsza sesja europejska przyniosła kontynuację spadku kursu EUR/USD. Wartość euro względem dolara zeszła poniżej poziomu 1,3300 i tym samym zbliżyła się istotnie do tegorocznego dołka (1,3270). W najbliższym czasie może mieć miejsc test tego minimum. Z uwagi na już duże wyprzedanie notowań eurodolara, o jego przebicie obecnie może być dość trudno. W  dłuższym terminie pokonanie tej bariery jest jednak jak najbardziej możliwe. Po  jej ewentualnym przebiciu powstanie przestrzeń do zniżki nawet do poziomu 1,3000.

Impuls do spadku kursu EUR/USD dały dane Eurostatu na temat wielkości deficytu budżetowego Grecji. Najnowsze szacunki wskazują, że w 2009 r. osiągnął on poziom 13,6% PKB, a nie jak dotychczas sądzono 12,7%. Ze względu na pewne uwagi do danych dostarczonych przez Grecję, nie można wykluczyć kolejnej rewizji w górę o 0,3-0,5 punktu procentowego. Już pierwotne szacunki budziły wśród inwestorów ogromne obawy, stąd też bardzo nerwowa reakcja na najnowsze, jeszcze gorsze dane. Po ich publikacji dalszy wzrost odnotowały rentowności greckich obligacji, co w zasadzie przesądza o konieczności zwrócenia się przez ten kraj o pomoc do UE i MFW. Niewykluczone, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta bardzo szybko, by nieco zmniejszyć negatywny sentyment wokół greckiego długu i wobec euro.

Warto zauważyć, że cała strefa euro ma poważne problemy z deficytem. Według najnowszych szacunków osiągnął on poziom 6,3% PKB, podczas gdy unijne wymogi mówią o limicie 3%. Z tego względu najbliższe lata w Eurolandzie prawdopodobnie upłyną pod znakiem cięcia wydatków i ograniczania dziury budżetowej, co będzie spowalniać odbicie w europejskiej gospodarce.

W najbliższych godzinach „sprawa grecka” może chwilowo zejść na drugi plan ze względu na planowane wystąpienie prezydenta USA. Będzie on mówił o nowych regulacjach dla sektora finansowego, które mają ograniczyć zawieranie ryzykownych transakcji. Jeśli zaproponowane zostaną restrykcyjne kroki, będziemy prawdopodobnie obserwować dalsze pogorszenie nastrojów inwestycyjnych na rynkach i spadek wartości ryzykowniejszych aktywów.
Ze względu na wzrost awersji do ryzyka na światowych rynkach w ostatnich godzinach złoty stracił na wartości. Kurs EUR/PLN wzrósł w okolice poziomu 3,8900. Ruch ten mieści się jednak w dotychczasowym kanale konsolidacji, w związku z czym nie zmienia perspektyw rysujących się przed polską walutą. Negatywnie na złotego oddziaływała dzisiaj również informacja o tym, iż Rada Polityki Pieniężnej rozważała na ostatnim spotkaniu cięcie stóp, które miałoby na celu zahamowanie aprecjacji rodzimej waluty. Większego wpływu na rynek nie miała natomiast nieznaczna rewizja w górę szacunków PKB Polski za 2009 r. Według najnowszych danych nasza gospodarka w minionym roku wzrosła o 1,8% (wcześniej szacowano 1,7%).

Sporządził: Tomasz Regulski; Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Regulski; Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy