Kurs Wojasa wystrzelił po wojskowej umowie

opublikowano: 13-02-2023, 11:21
aktualizacja: 13-02-2023, 15:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po dużym kontrakcie dla żołnierzy NATO giełdowa spółka obuwnicza zdobyła równie duże zamówienie dla polskiego wojska. Jej notowania wzniosły się wyjątkowo wysoko.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak duży kontrakt zdobył Wojas
  • czy byłby w stanie obsłużyć jednocześnie kolejne duże zamówienie
  • co sprzyja zwiększaniu przez niego sprzedaży, a co będzie ją ograniczać
  • czy myśli o rozbudowie sieci sklepów
  • co było największą jego ubiegłoroczną inwestycją

Wyceniany na GPW na ok. 90 mln zł Wojas, producent i sprzedawca obuwia, zyskał duże paliwo do wzrostu notowań podczas poniedziałkowej sesji. Wzrosły o mniej więcej jedną trzecią i przekroczyły 7 zł przy obrotach powyżej miliona złotych. Jedynym dużym akcjonariuszem spółki jest jej prezes i założyciel, Wiesław Wojas – poprzez spółkę AW Invest ma 86-procentowy pakiet.

Duże umowy Wojasa dla wojska

Wzrost kursu to efekt zawartej 10 lutego umowy (poinformował o niej już po piątkowej sesji) z 4 Regionalną Bazą Logistyczną na wykonanie i dostawę butów sportowych dla polskiego wojska. Wojas jest liderem konsorcjum, które zdobyło kontrakt, a wartość przypadającej na niego części wynosi 25,9 mln zł. Dostawy są planowane od maja do końca listopada tego roku.

Poprzednią równie dużą umową dla Wojasa była ta zawarta w listopadzie 2020 r. na wykonanie i dostawę butów bojowych dla Agencji Wsparcia i Zamówień NATO. Po jej ogłoszeniu jego notowania też wzrosły o mniej więcej jedną trzecią, podobnie jak w poniedziałek. Dostawy prawie 100 tys. par butów, wartych 6,4 mln USD, czyli ok. 24,4 mln zł, zakończyły się w czerwcu 2021 r.

– Tak duże zamówienia jak to dla Wojska Polskiego realizujemy średnio co kilka lat. Ostatnim kontraktem tej skali był ten dla NATO. Jeżeli tylko pojawią się następne przetargi, to planujemy w nich uczestniczyć. Jesteśmy w stanie przyjąć kolejne, duże zamówienie nawet przed końcem realizacji obecnego. Mamy już doświadczenie w dostosowywaniu i szybkiej reorganizacji produkcji – komentuje Maciej Wojas, dyrektor sprzedaży spółki.

Notowania Wojasa ostatnio były równie wysokie pod koniec 2015 r. Wyjątkiem jest kilkudniowy wystrzał w okolice 8 zł w pierwszych dniach marca 2021 r. Wówczas kurs mniej więcej się podwoił m.in. dlatego, że inwestorzy liczyli na wzrost popytu na obuwie militarne po ataku Rosji na Ukrainę, a nadzieję pokładali również w giełdowym Protektorze.

Duży pracodawca
1078

Tylu pracowników zatrudniał Wojas na koniec III kw. 2022 r., czyli porównywalnie rok do roku…

915

…w tym tylu pracowników fizycznych.

Sprzedaż pod presją

Sprzedaż B2B odpowiada średnio za 15 proc. przychodów Wojasa – jej udział skokowo rośnie w momencie rozliczania dużych zamówień. Za większość sprzedaży odpowiada jednak działalność detaliczna. W ciągu trzech kwartałów 2022 r. łączne przychody wzrosły ze 187,4 mln zł do 224,4 mln zł, zysk operacyjny z niemal zera do 22 mln zł, a EBITDA podwoiła się do 42,1 mln zł (wpływ na wynik operacyjny w III kw. miało częściowe umorzenie pożyczki z tarczy 2.0 PFR, w wysokości 8 mln zł). Zysk netto natomiast spadł z 19,4 do 13,8 mln zł.

– Zwiększaniu przez nas sprzedaży detalicznej sprzyja m.in. rozwój e-commerce – własny sklep internetowy i handel na dużych platformach – który odpowiada za 25-27 proc. przychodów. Ruch w galeriach handlowych nie powrócił do poziomu sprzed pandemii, a trudna sytuacja gospodarcza, głównie inflacja, mocno ogranicza popyt. Musimy zestawić to z rosnącymi cenami energii czy indeksacją czynszu, ponadto obawiamy się, jaki efekt i reakcję naszych klientów przyniosą nieuniknione podwyżki cen produktów – mówi Maciej Wojas.

Spółka ma dwa sklepy w Czechach i trzy na Słowacji – ich sprzedaż ocenia jako „stabilną”. W Polsce natomiast prowadzi 138 salonów i spodziewa się utrzymania w tym roku podobnej liczby.

– W lokalizacjach, w których kończą nam się umowy, zostaniemy tylko wówczas, gdy wynegocjujemy optymalne warunki. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni na bieżąco dokonywać reorganizacji sieci – stwierdza dyrektor sprzedaży spółki.

Nakłady Wojasa na rzeczowe aktywa trwałe, nieruchomości inwestycyjne oraz wartości niematerialne w ciągu trzech kwartałów 2022 r. wyniosły 8,02 mln zł, z czego na obecne i nowe salony wydał 105 tys. zł, a na m.in. maszyny produkcyjne 388 tys. zł. Zdecydowana większość kwoty, 6,3 mln zł, przypadła na budynek produkcyjny oraz obiekt o funkcji sanatoryjno-wypoczynkowej w Rabce-Zdroju. Za sanatorium Cegielski zapłacił 5 mln zł.

Sprzedaż w górę:
Sprzedaż w górę:
Skonsolidowane przychody Wojasa wzrosły od stycznia do listopada 2022 r. o 15,7 proc. do 298,1 mln zł, ale w samym listopadzie spadły o 11,9 proc. do 36,7 mln zł. Segment detaliczny przyniósł wzrost zarówno od stycznia do listopada – o 26,6 proc., do 211,6 mln zł – jak i w listopadzie, o 11,5 proc. do 27,4 mln zł.
materiały prasowe
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane