Kursy banków mocno w dół. Wakacje potrwają dłużej?

opublikowano: 25-01-2023, 09:35
aktualizacja: 25-01-2023, 11:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania banków z GPW runęły po nieoficjalnych informacjach o tym, że rząd planuje wydłużyć ustawowe wakacje kredytowe co najmniej o rok, a więc do końca 2024 r.

Na początku sesji w środę, 25 stycznia, kurs Pekao spadał o 4 proc., PKO BP o 3,3 proc., a mBanku, Handlowego, Millennium, BOŚ, Aliora i Santandera o 2-3 proc.

Według nieoficjalnych informacji portalu money.pl w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego dojrzewa pomysł wydłużenia obowiązywania wakacji kredytowych dla spłacających kredyty mieszkaniowe w złotym do końca 2024 r., a więc o rok.

- To na razie tylko luźny pomysł. Nie zapadły żadne wiążące decyzje w tej sprawie - mówi cytowana przez portal osoba z bliskiego otoczenia premiera, zastrzegająca sobie anonimowość.

Piotr Muller, rzecznik rządu, cytowany przez PAP, zaznaczył, że przedłużenie wakacji kredytowych uzależnione jest od wysokości stóp procentowych, a decyzja w tej sprawie zapadnie w połowie roku. Na twitterze uściślił, że nie toczą się prace w zakresie przedłużenia wakacji.

“Koszty kredytów są zależne od kilku czynników. Nie tylko od stóp procentowych. Zatem trzeba patrzeć na ten aspekt w całości. Od początku światowego kryzysu dostosowujemy rządowe tarcze antykryzysowe. Tak też jest i będzie w tym roku. Ich wymiar i zakres zależy od aktualnej sytuacji makroekonomicznej i możliwości budżetowych. W ostatnim czasie skupiliśmy się na szeregu działań w zakresie energetyki. W ten sposób zabezpieczyliśmy polskie rodziny przed ogromnymi podwyżkami” - dodał.

Paweł Borys, szef PFR, uważa że informacje money.pl to “niepotrzebne spekulacje”.

“Informacja Money.pl ws wakacji kredytowych to czysta spekulacja bez podstaw wg stanowiska Piotra Mullera. Program trwa 2 lata i są przesłanki dla oczekiwania spadku stóp proc. w 2024, co powinno pozytywnie wpłynąć na sytuację kredytobiorców. Wygląda to więc obecnie na fakenews” - napisał szef PFR.

Wakacje kredytowe obowiązują obecnie do 2023 r.. Pozwalają one zawiesić spłatę kredytu raz na kwartał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane