Labplus pozna problemy pacjentów

opublikowano: 05-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Start-up chce podbić świat technologią interpretującą wyniki badań laboratoryjnych. Fundusz wierzy w miliardowy biznes, a spółka widzi wielomilionowe perspektywy w samej Polsce.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaki problem chce dzięki technologii rozwiązać Labplus
  • jak duże finansowanie i od kogo do tej pory zdobył
  • kiedy, jak dużą i w jakim celu planuje kolejną rundę inwestycyjną
  • jak potencjał technologii tego startupu ocenia branżowa ekspertka

Tworzenie nowych technologii wymaga czasu, a cierpliwość popłaca. Po ponad czterech latach prac polski start-up Labplus wprowadził na rynek rozwiązanie, które ma usprawnić system opieki zdrowotnej. Wykorzystując sztuczną inteligencję w celu interpretacji wyników badań laboratoryjnych, rekomenduje ono pacjentom podjęcie dalszych kroków.

– Pacjent z wynikami badań umawia się na kolejną wizytę lekarską, z których część jest zbędna, lub szuka odpowiedzi w internecie – w samej Polsce odnotowujemy ponad 7 mln wyszukiwań tego typu miesięcznie – a niektórzy całkiem rezygnują z badania. Każdy scenariusz powoduje lawinę konsekwencji, a opóźnienie terapii to obciążenie systemów opieki zdrowotnej, utrudnienia w leczeniu innych pacjentów, a przede wszystkim niepotrzebne cierpienie – mówi Siddarth Agrawal, założyciel i prezes Labplusa, a jednocześnie wykładowca i lekarz.

Z myślą o pacjentach:
Z myślą o pacjentach:
Usprawnienie interpretacji badań laboratoryjnych, a w konsekwencji pomoc w znalezieniu lub zapewnieniu właściwej opieki medycznej i przyspieszenie leczenia – to cele start-upu Labplus. Kierują nim (od lewej): Szczepan Czyczerski, Justyna Gołębiowska, Siddarth Agrawal, Jakub Górowski i Bartłomiej Bartoszewicz.
materiały prasowe

Wiara inwestorów w dobre perspektywy

Spółka stworzyła dwa produkty. Pierwszy – konsumencki, oferowany poprzez uPacjenta, Diagnostykę i Medonet – to LabTest Checker, czyli narzędzie dla osób zamawiających badania samemu, np. profilaktycznie, i potrzebujących wskazania, co dalej. Na podstawie wyników badań generuje ono odpowiednią ankietę.

Natomiast drugi, Labplus API, to oprogramowanie dla placówek medycznych, dzięki któremu lekarze dostają m.in. automatyczną interpretację wyników pacjenta oraz alert w przypadku konieczności podjęcia pilnego działania. W zależności od wielkości klienta, firma może rozliczać się za każdą interpretację badań lub za nielimitowany dostęp.

Labplus dostał w 2019 r. 4,7 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na rozwój projektu (jego łączna wartość wynosiła 6 mln zł). Czwórka aniołów biznesu – w tym Szczepan Czyczerski – zainwestowała w niego 1,2 mln zł, a fundusz LT Capital dołożył 1,1 mln zł.

– Labplus łączy technologię i wiedzę medyczną, by rozwiązać problem dotykający lekarzy i pacjentów na całym świecie i generujący miliardowe koszty dla całych systemów zdrowotnych. Siddarth z zespołem [dziś to prawie 30 osób: lekarzy, naukowców, inżynierów – red.] stworzyli unikatowy w skali świata silnik diagnostyczny. Spółka ma potencjał, by stać się miliardowym biznesem – komentuje Konrad Gawłowski, dyrektor inwestycyjny w LT Capital. Fundusz dowiódł już wiary w wartość usprawnienia systemu zdrowotnego, inwestując też m.in. w rodzimy start-up Upmedic.

– Jesteśmy gotowi do szybkiego rozwoju, nasza technologia i biznes są relatywnie proste w skalowaniu. Sam polski rynek stwarza nam potencjał na wielomilionową skalę. W 2019 r. wartość naszego rynku diagnostyki laboratoryjnej wyniosła blisko 7 mld zł, z czego około 4,2 mld zł to badania prywatne. Natomiast globalny rynek w ciągu dziewięciu lat urośnie ponaddziesięciokrotnie do prawie 70 mld USD – dodaje Siddarth Agrawal.

Technologia na pomoc medycynie:
Technologia na pomoc medycynie:
Konrad Gawłowski, dyrektor inwestycyjny w LT Capital, podkreśla, że choć technologia już ulepsza opiekę zdrowotną, to wciąż jest wiele obszarów, które opierają się na czasochłonnych i analogowych procesach. Jeden z problemów rozwiązuje jego zdaniem Labplus.
Adam Pliszylo

Rozwój w UE i Azji

Labplus planuje jeszcze w tym roku zamknąć rundę inwestycyjną seed na typowym dla niej poziomie ok. 1 mln EUR. Kapitału potrzebuje na rozwój produktu oraz ekspansję: w kraju i za granicą. Pierwszych przychodów spoza Polski spodziewa się w przyszłym roku.

– Już negocjujemy z pierwszymi laboratoriami w Unii Europejskiej i Azji. W Indiach przeprowadziliśmy badanie rynku i nawiązaliśmy kontakty z partnerami. Widzimy olbrzymi potencjał tego kraju. Dominujący udział mają w nim badania zlecane i opłacane przez samych pacjentów, a rozproszenie rynku jest gigantyczne. Działa tu co najmniej pięciu-sześciu dominujących graczy i kilkanaście laboratoriów o ogólnokrajowym zasięgu – mówi Siddarth Agrawal.

Okiem eksperta
Przyszłość medycyny
Joanna Szyman
wiceprezes grupy Upper Finance
Przyszłość medycyny

Wartość sztucznej inteligencji na rynku opieki zdrowotnej została wyceniona w 2020 r. na 8,23 mld USD dolarów i przewiduje się, że osiągnie 194,4 mld USD do 2030 r., co oznacza ponad 38-procentową dynamikę rok do roku. AI wykorzystuje algorytmy i oprogramowanie do analizy złożonych danych medycznych i wspiera medyków oraz pacjentów w coraz większej liczbie obszarów, dlatego rozwiązanie Labplus jest bardzo potrzebne. To dobry przykład kierunku, w którym ewoluuje świat medycyny. Cyfrowa opieka medyczna może rozwiązać wiele problemów, z którymi boryka się ten sektor gospodarki, w tym zwiększyć efektywność, a przede wszystkim skrócić ścieżkę niezbędną do uzyskania przez pacjenta dopasowanej do jego potrzeb, właściwej pomocy medycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane