Lagarde: ożywienie powinno być mocno zakotwiczone, wsparcie nadal konieczne

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 14-06-2021, 09:12

Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego uważa, że nie można zbyt szybko zrezygnować ze wsparcia gospodarki, bo przed obserwowanym ożywieniem nadal stoi wiele poważnych wyzwań i czynników ryzyka.

Christine Lagarde
Christine Lagarde
Chris Ratcliffe/Bloomberg

W opinii kierującej władzami monetarnymi eurolandu bankierki, gospodarka musi czuć wsparcie ze strony instytucji, i być pewne podejmowania przez nią szybkich i koniecznych działań w reakcji na zmianę warunków.

W wywiadzie udzielonym serwisowi „Politico” Lagarde stwierdziła, że jej zadaniem jest przeprowadzenie gospodarki przez pandemię i wejście w fazę ożywienia, która właśnie się rozpoczęła.

Musimy naprawdę zakotwiczyć ożywienie. Musi być ono mocne, solidne i trwałe. Bez tego nie można ryzykować zaduszeniem odbicia. Podobnie jest w przypadku inflacji, która też musi być umocowana w naszych celach. Oczywiście w jej przypadku wskazana jest pewna doza tolerancji i akceptacji dla przejściowych wyskoków – powiedziała Lagarde.

Zweryfikowana w górę przed kilkoma dniami prognoza EBC zakłada, że PKB strefy euro wzrośnie w br. o 4,6 proc. (poprzednio 4 proc.), zaś inflacja wyniesie 1,9 proc. (1,5 proc. wcześniej).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane