Le Maire: inflacja i finanse publiczne to największe wyzwania

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 05-01-2023, 21:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bruno Le Maire, francuski minister finansów podkreślił, że najważniejsze cele rządu na ten rok będą skupiać się na dalszej walce z inflacją oraz uzdrawianiu finansów publicznych, a także stymulacji ożywienia gospodarczego.

Bruno Le Maire
Bruno Le Maire
fot. Bloomberg

W opinii Le Maire, są spore szanse na uniknięcie inflacji, a ostatecznie na jej krótkotrwały i płytki przebieg. Uważa, że inflacyjny szczyt powinien zostać osiągnięty w pierwszej połowie bieżącego roku, a w dalszej części roku inflacja powinna zdecydowanie hamować.

Są warunki do ustabilizowania się inflacji i jej spadku w drugiej połowie roku – powiedział Le Maire.

Oficjel stwierdził, że kryzys energetyczny bez wątpienia odciska piętno na całej gospodarce. Przyznał, że Francja ma poważny problem z segmentem energetyki jądrowej spowodowanych m.in. niezaplanowanymi lub przedłużającymi się remontami w części obiektów.

Le Maire uważa jednak, że sytuacja powinna się powoli normować wraz ze wzrostem generowanej mocy przez powracające do pracy elektrownie.

W grudniu inflacja we Francji nieoczekiwanie wyhamowała do 6,7 proc. w ujęciu rocznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane