Lepper: wykryto nadużycia w ubezpieczeniach rolników

opublikowano: 08-02-2007, 12:13

W środę prezes KRUS złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w funduszu składkowym ubezpieczenia społecznego rolników, poinformował wicepremier Andrzej Lepper.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) Dariusz Rohde złożył w środę zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez zarządzających Funduszem Składkowym ubezpieczenia społecznego rolników - poinformował w czwartek wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Według doradcy wicepremiera, mec. Małgorzaty Gut, zarządzający Funduszem przekroczyli swoje uprawnienia i niedopełnili obowiązków, co przyniosło dla Skarbu Państwa straty finansowe w wysokości 52 mln zł.

Lepper mówił na konferencji prasowej, że w czasie gdy doszło do nadużyć, "szefem KRUS i jednocześnie odpowiedzialnym za Fundusz Składkowy był pan Jan Kopczyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W zarządzie funduszu składkowego zasiadali przedstawiciele tej właśnie partii."

"Sprawa ma znamiona przestępstwa i my tego nie mamy zamiaru ani tolerować, ani ukrywać" - dodał wicepremier.

Podkreślił, że o pieniądze z Funduszu Składkowego "tym bardziej powinniśmy dbać", że pochodzą od polskich rolników.

Mec. Gut zaznaczyła, że nie chce ujawniać wszystkich szczegółów sprawy. Dodała jedynie, że dotyczy ona m.in. kilku weksli, z których każdy opiewał na kwotę 9 mln zł oraz nieruchomości położonej w Warszawie na Powiślu. Jak powiedziała, ze sprawą związany jest także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Dodała, że przeprowadzana jest szczegółowa kontrola przepływów kapitałowych i działań inwestycyjnych, z którym powiązany był Fundusz Składkowy.

Zdaniem wiceszefa PSL Jana Burego, zarzuty Leppera to "tania sensacja" i próba odwrócenia uwagi mediów od problemów Samoobrony. "Kopczyk działał zgodnie z prawem, więc jeśli prokuratura przyjrzy się jego działaniom, nic nielegalnego nie znajdzie" - ocenił.

Bury zauważył też, że Lepper jest ministrem rolnictwa już od dłuższego czasu, a dopiero teraz "wyskakuje" z rewelacjami na temat KRUS. "To ja się pytam, co on robił wcześniej, że dopiero teraz jest zawiadomienie do prokuratury" - dodał wiceszef PSL.

Przypomniał, że to Kopczyk i Jarosław Kalinowski (były minister rolnictwa - PAP) zmniejszyli liczbę członków Rady Funduszu Składkowego KRUS. Podkreślił zarazem, że w Radzie Funduszu byli także działacze związkowi Samoobrony.

Według wicemarszałka Sejmu Jarosława Kalinowskiego (PSL), zarzuty Leppera wobec PSL to "działania osłonowe", które mają odwrócić uwagę opinii publicznej, od "ciemnych" spraw samego Leppera i Samoobrony. Jego zdaniem, Lepper "uderza" w PSL, bo widzi w Stronnictwie swojego największego przeciwnika.

Jak przypomniał Kalinowski, Fundusz Składkowy KRUS prowadzi politykę inwestowania, a Rada udzieliła zarządowi rekomendacji do prowadzenia tego typu działań. "Być może mówimy o czymś, co w ogóle nie jest sprawą" - ocenił.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane