Liqun: AIIB będzie niewielki, przejrzysty i zielony

opublikowano: 12-04-2015, 18:23

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) nie będzie gigantem, ale przejrzysty i zielony, oświadczył tymczasowy szef tej organizacji, chcąc uspokoić nieco obawy dotyczące jego funkcjonowania i norm regulujących jego działanie, donosi Reuters.

Oczekuje się, że szacowany na 50 mld USD bank rozpocznie działalność do końca 2015 r. Okazał się na tyle atrakcyjny, że przyciągnął sporą liczbę krajów współzałożycieli i partnerów, która systematycznie rośnie. Postrzegany jest przy tym jako potencjalny rywal dla długoletnich kredytodawców w skali światowej, takich jak Bank Światowy i Azjatycki Bank Rozwoju, które są zdominowane przez Stany Zjednoczone i Japonię. I to właśnie te dwa kraje wyrażają największe obawy i sprzeciw.

Mniejszy rozmiar jest opłacalny i kosztowo efektywny, oznacza czystość i przejrzystość. Bank będzie prowadził politykę zerowej tolerancji dla korupcji. Będzie zielony, co oznacza promowanie gospodarki – twierdzi Jin Liqun  sekretarz generalny wielostronnego tymczasowego sekretariatu banku.

Podkreślił, że bank nie będzie działać „politycznie”.

AIIB jest bankiem, nie polityczną organizacją czy politycznym aliansem. To gwarantuje, że niemożliwe będzie wykorzystywanie go w nieprzejrzysty sposób – wyjaśnia Liqun.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / Liqun: AIIB będzie niewielki, przejrzysty i zielony