Na Litwie jest rozważana możliwość udziału spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) SA w budowie nowego, trzeciego reaktora Ignalińskiej Elektrowni Atomowej, ale żadnych decyzji jeszcze nie ma - powiedział w środę PAP sekretarz ministerstwa gospodarki Litwy Arturas Dainius.
Media litewskie i polskie podały, że PSE SA rozważa możliwości przyłączenia się do budowy nowej elektrowni atomowej na Litwie i że trwają rozmowy na temat transgranicznego połączenia 400 kV Ełk-Alytus.
"Propozycja, jako jeden z możliwych wariantów, jest interesująca. Na razie jednak jest jedynie dyskutowana bez jakichkolwiek zobowiązań" - zaznaczył Dainius.
Przypomniał, że Litwa jeszcze nie określiła, czy po zamknięciu w 2009 roku Ignalińskiej Elektrowni Atomowej, będzie budowała nowy reaktor.
"Prawdopodobnie już w styczniu rząd zadecyduje, czy pozostaniemy krajem energetyki atomowej, czy będziemy budowali nowy reaktor, czy ma to być inwestycja absolutnie prywatna, czy jednak z udziałem rządu. Po podjęciu takiej decyzji, zwrócimy się do Sejmu, by ten przyjął odpowiednią ustawę" - powiedział sekretarz ministerstwa gospodarki Litwy.
Ignalińska Elektrownia Atomowa z dwoma reaktorami typu zainstalowanych w Czarnobylu, została wybudowana w 1983 roku. Pierwszy blok został zamknięty 31 grudnia 2004 roku. Drugi ma być wyłączony w 2009 roku.
Do momentu nadania tej depeszy PAP nie uzyskała komentarza PSE w tej sprawie.