Łódzka SSE najlepsza w Europie dla małych i średnich firm

  • Materiał partnera
opublikowano: 09-10-2018, 22:00

Rozmowa z Markiem Michalikiem, prezesem i Agnieszką Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Polska gospodarka zyskuje coraz wyższe oceny w światowych rankingach. Według „US News & World Report”, pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, Polska jest trzecim krajem na świecie. Wyróżniane są też rodzime instytucje wsparcia biznesu. W rankingu należącego do grupy Financial Times magazynu „fDi Magazine” Łódzka SSE została sklasyfikowana jako 4. wśród dziesięciu najlepszych stref ekonomicznych na świecie. Jako jedyna zakwalifikowana z Polski została też za uznana za najlepszą w Europie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Wszystkie te wyróżnienia i tytuły to efekt pracy całego zespołu
Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, naszej determinacji i szerokich
horyzontów w patrzeniu na biznesową, w tym technologiczną, teraźniejszość i
przyszłość — przyznają Marek Michalik, prezes i Agnieszka Sygitowicz,
wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Zobacz więcej

LUDZIE I WIZJA:

Wszystkie te wyróżnienia i tytuły to efekt pracy całego zespołu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, naszej determinacji i szerokich horyzontów w patrzeniu na biznesową, w tym technologiczną, teraźniejszość i przyszłość — przyznają Marek Michalik, prezes i Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Fot. ARC

Ranking fDi Free Zones of the Year 2018 to jedyne na świecie zestawienie oceniające działalność specjalnych stref ekonomicznych, agencji rządowych i innych instytucji otoczenia biznesu. Z Polski tylko Łódzka SSE znalazła się w dziesiątce najlepszych tego typu jednostek na świecie, jak to osiągnęliście?

Marek Michalik: Nadążamy za obecnymi trendami i przewidujemy przyszłe. Już dawno zdiagnozowaliśmy, że nie wystarczy skutecznie pozyskiwać inwestycje, dlatego dostarczamy bardziej kompleksowe usługi dla biznesu.

Agnieszka Sygitowicz: Akcelerujemy start-upy, finansujemy rozwój kadr mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, weszliśmy na rynek logistyczny budując halę magazynowo-produkcyjną dla MŚP, tworzymy zaplecze specjalistycznych kadr dla przemysłu otwierając Technikum Automatyki i Robotyki, zaangażowaliśmy się we wdrażanie technologii 5G w Polsce.

Jesteście ostatnio bardzo aktywni we wspieraniu firm z sektora MŚP.

MM: To nasi ważni klienci. Połowa polskiego PKB wytwarzana jest właśnie przez małe i średnie przedsiębiorstwa, na nich też skupiają się odświeżone przepisy dotyczące stref. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji bardzo wspiera ten sektor przyznając najbardziej preferencyjne warunki uzyskiwania pomocy publicznej. W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej MŚP stanowi połowę inwestorów. Małe i średnie firmy czują się u nas dobrze, co zostało dostrzeżone przez „fDi Magazine”, który w tym roku już po raz czwarty uznał nas za najlepszą strefę dla MŚP w Europie i polecaną dla tego sektora globalnie. A jak wygląda w ŁSSE współpraca ze start- -upami? Ważnym elementem branym pod uwagę przez fDi przy przyznawaniu wyróżnień jest właśnie wsparcie start-upów, wdrażanie nowych technologii i wspieranie przemysłu 4.0.

AS: Bazując na raportach przygotowanych przez ekspertów postawiliśmy diagnozę, że wśród 20 najczęstszych powodów fiaska start-upów jest to, że swoją działalnością nie rozwiązują realnych problemów, wybierają złą technologię, mają słaby HR lub wytwarzają produkty z niskim potencjałem rynkowym. Na tej podstawie stworzyliśmy model współpracy młodej technologicznej firmy z doświadczoną korporacją. Definiujemy w nim potrzeby dużej firmy i znajdujemy startup, który jest w stanie je zaspokoić, wspólnie rozwijamy i dopasowujemy produkt oraz usługę do konkretnych potrzeb. Efekt tej współpracy znajduje później swoje miejsce na rynku i jest wykorzystywany przez inne podmioty. Wiele projektów opracowanych we współpracy start-upów z korporacjami szybko weszło w fazę komercjalizacji. Efektem było wdrożenie na rynek produktów i usług, rozwiązań z zakresu przemysłu 4.0, sztucznej inteligencji, gamifikacji, bezzałogowych statków powietrznych oraz e-commerce, a także rozwiązań zaspokajających wewnętrzne potrzeby organizacji.

Przemysł, który jest reprezentowany w ŁSSE potrzebuje innowacji, ale również wykwalifikowanych kadr, których na rynku brakuje. Podobno macie na to rozwiązanie.

MM: Współdziałające z nami firmy poszukują pracowników do wykonywania zadań przy w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, czyli fachowców z dziedziny automatyki i robotyki. Taki kierunek kształcenia występuje obecnie tylko na uczelniach. Dlatego we współpracy firmami Miele Technika, Ceramika Tubądzin i Delia Cosmetics oraz pod naukowym patronatem Politechniki Łódzkiej otwieramy technikum odpowiadające na te potrzeby. Otworzy to możliwość przygotowania średniej kadry technicznej odpowiadającej konkretnym potrzebom dla pracodawców, w tym szczególnie inwestorów ŁSSE.

Tworząc możliwości przygotowania wysoko wyspecjalizowanych kadr technicznych do nowego zawodu, ŁSSE zamierza otworzyć nowy rozdział łączenia edukacji z biznesem. Technikum Automatyki i Robotyki Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej chce realizować kształcenie zawodowe wysokiej jakości, które m.in. przygotuje absolwenta do mobilności i elastycznego funkcjonowania na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, będzie rozwijało kompetencje personalne i społeczne. Za to też otrzymaliśmy wyróżnienie od fDi Magazine.

Uwagę przykuwa również wyróżnienie za szkolenie i rozwój pracowników MŚP.

AS: Łódzka SSE jest jedyną strefą w Polsce, która oferuje bony rozwoje stanowiące 80 proc. dofinansowania do szkoleń, doradztwa lub studiów podyplomowych dla pracowników sektora MŚP z województwa łódzkiego. Od września 2017 r., otrzymaliśmy ponad 1500 zgłoszeń do projektu, podpisaliśmy ponad 900 umów na kwotę ponad 21 mln zł, a z oferty szkoleniowej skorzystało ponad 3500 pracowników.

Wśród projektów realizowanych w ŁSSE wiele jest reinwestycji, co to dla was oznacza?

MM: Aż 15 z 26 projektów w 2017 r. to reinwestycje, co oznacza, że tworzymy klimat biznesowy, w którym inwestorzy czują się dobrze i chcą rozwijać swoje firmy. Przykłady to szóste zezwolenie dla BSH i drugie zezwolenie dla Euroglas (jednego z największych producentów szkła w Europie).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu