Łopiński: Druga tura rozmów prezydenta z PO prawdopodobnie o 10.00

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-01-2006, 09:29

Druga tura konsultacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Platformą Obywatelską rozpocznie się prawdopodobnie o godz. 10.00 w piątek - powiedział w piątkowych radiowych "Sygnałach dnia" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński.

Druga tura konsultacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Platformą Obywatelską rozpocznie się prawdopodobnie o godz. 10.00 w piątek - powiedział w piątkowych radiowych "Sygnałach dnia" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński.

"Prezydent troszczy się o to, żeby w Polsce rządził rząd, który ma trwałe oparcie w parlamencie. Najlepszym sposobem na zapewnienie trwałego poparcia jest koalicja większościowa. Naturalnym partnerem do takiej koalicji była PO. Z różnych przyczyn do zawiązania takiej koalicji nie doszło. Jeżeli nie uda się zbudować koalicji większościowej, jakimś rozwiązaniem jest zaproponowany przez Jarosława Kaczyńskiego plan stabilizacyjny" - powiedział Łopiński.

"Pan prezydent uważa, że skrócenie kadencji parlamentu jest gorszym rozwiązaniem niż koalicja większościowa czy pakt stabilizacyjny, pod warunkiem, że będzie on podpisany przez taką liczbę ugrupowań parlamentarnych, żeby wycofanie się jednego nie zakłóciło paktu" - oświadczył Łopiński.

Nie zgodził się z opinią, że prezydent zbyt późno włączył się w dialog mogący prowadzić do ustabilizowania sytuacji politycznej. "Prezydentura aktywna to niekoniecznie prezydentura gadatliwa. Pan prezydent obserwował, analizował sytuację, spotykał się z bardzo wieloma politykami. Zabrał głos wtedy, kiedy uznał, że sytuacja tego wymaga" - powiedział.

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk oświadczył po czwartkowych rozmowach z prezydentem, że jest gotów zaufać ewentualnej propozycji prezydenta Lecha Kaczyńskiego "mądrego porozumienia" między PO i PiS. Zapewnił, że chce rozmawiać o poważnej koalicji rządowej z PiS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane