Lotos: Do końca roku sposób przejęcia udziałów w Petrobalticu

opublikowano: 07-02-2007, 12:47

Do końca 2007 roku Grupa Lotos chce uzgodnić ze Skarbem Państwa sposób przejęcia przez gdańską rafinerię 30,36 proc. udziałów w Petrobalticu.

Do końca 2007 roku Grupa Lotos chce uzgodnić ze Skarbem Państwa sposób przejęcia przez gdańską rafinerię 30,36 proc. udziałów w Petrobalticu - poinformował w środę prezes Lotosu Paweł Olechnowicz.

"Nie wiem, czy będzie to wniesienie, czy zakup, każdy z tych pomysłów jest możliwy, wybierzemy wariant korzystny dla Skarbu Państwa i Lotosu" - powiedział Olechnowicz podczas konferencji prasowej.

Dokument "Polityka rządu dla przemysłu naftowego w Polsce" przewiduje, że Skarb Państwa sprzeda na rzecz Grupy Lotos 30,36 proc. akcji Petrobaltiku.

Obecnie Grupa Lotos ma 69 proc. akcji Petrobalticu.

Według Olechnowicza, Grupa Lotos chce skoncentrować swoje poszukiwania dostaw ropy naftowej - oprócz Morza Bałtyckiego - na Kazachstanie i rejonie Morza Północnego.

Olechnowicz nie spodziewa się jednak, żeby w tym roku konieczne były znaczące nakłady na pozyskanie źródeł ropy naftowej.

Grupa Lotos podtrzymuje prognozy na 2006 rok, które przewidywały, że na koniec zeszłego roku gdańska rafineria osiągnie 657 mln zł zysku netto.

Grupa Lotos prognozowała, że w 2006 roku jej skonsolidowany zysk netto, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniesie 657 mln zł, zysk operacyjny 819 mln zł, a przychody 13,4 mld zł.

Olechnowicz nie podał prognoz na 2007 rok. Spółka ma to zrobić po drugim kwartale. "Ten rok nie powinien być gorszy od 2006, będzie inny, bo konkurencja się wzmaga" - powiedział.

Prezes Lotosu poinformował, że z powodu silniejszego od oczekiwań spadku marż, wyniki Lotosu w pierwszym kwartale mogą być słabsze. Jednak już w kolejnych kwartałach 2007 roku powinny się poprawić.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Lotos: Do końca roku sposób przejęcia udziałów w Petrobalticu