W transzy dla dużych inwestorów sprzedanych będzie 5,6 mln akcji, a w transzy małych inwestorów 2,4 mln papierów. Zapisy w transzy dla małych inwestorów będą przyjmowane w dniach 27-29 czerwca, a dla dużych 3-4 lipca. Cenę emisyjną spółka poda 2 lipca.
Spółka podała, że jej celami strategicznymi są: uzyskiwanie 70 proc. przychodów ze sprzedaży do sektora okrętowego oraz rozwijanie współpracy z odbiorcami norweskimi, gdyż firmy norweskie mają ponad 50 proc. udział w światowym rynku rozwiązań offshore przemysłu okrętowego.
Jak poinformowali w piątek na konferencji prasowej przedstawiciele Makrum, pieniądze z emisji spółka wyda głównie na przejęcia krajowych spółek z branży okrętowej.
"Środki z emisji przeznaczymy głównie na akwizycje firm z branży okrętowej działających na rynku polskim. Mamy obecnie wyselekcjonowanych około 11 firm, w ścisłym centrum naszego zainteresowania jest pięć spółek" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Jerzy Czuczman.
"W ramach realizacji naszej strategii 12 czerwca podpisaliśmy przedwstępną umowę kupna Stoczni Pomerania za 18,7 mln zł. Część środków z emisji przeznaczymy na sfinansowanie tej inwestycji" - dodał.
Warunkiem wejścia w życie umowy w sprawie zakupu stoczni jest uzyskanie zezwolenia ministra skarbu i nieskorzystania przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Skarb Państwa z prawa pierwokupu.
Przedstawiciele Makrum liczą, że wszelkie formalności zostaną załatwione w ciągu kilku miesięcy i we wrześniu uda się sfinalizować zakup. Kupno stoczni umożliwi Makrum bezpośredni dostęp do transportu morskiego wielkogabarytowych i ciężkich konstrukcji wytwarzanych przez spółkę.
Kolejne akwizycje Makrum może zrealizować jeszcze przed końcem roku.
Makrum to producent ciężkich stalowych konstrukcji i specjalistycznych urządzeń mechanicznych. Produkty spółki mają zastosowanie w górnictwie morskim (offshore) i urządzeniach okrętowych oraz w szeroko rozumianym przemyśle maszynowym. Obecnie największym akcjonariuszem Makrum jest Rafał Jerzy, który kontroluje 90,5 proc. kapitału.
Główni klienci spółki to m.in. światowy lider w sektorze offshore, silników okrętowych i urządzeń hydraulicznych Rolls- Royce, jeden z liderów w sektorze wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego National Oilwell, czy Hydromarine specjalizująca się w niszowych segmentach rynku okrętowego.
(PAP)