Małe firmy chcą przyjmować do pracy

opublikowano: 04-04-2016, 22:00

Wzrost zatrudnienia może wzmocnić pozycję przedsiębiorcy na rynku — twierdzą respondenci badania nastrojów gospodarczych.

W tym półroczu 13,3 proc. małych przedsiębiorców chce przyjmować nowe osoby do pracy, 9,9 proc. planuje zwolnienia pracowników, a 76,4 proc. nie zmieni stanu zatrudnienia. To najlepszy wynik badania nastrojów gospodarczych, prowadzonego od 2013 r. wśród mikro- i małych firm przez Instytut Badań i Analiz OSB oraz portal Firmy.net. Wzrostu zatrudnienia można spodziewać się w całej Polsce, poza województwem świętokrzyskim, gdzie prognozowana jest równowaga oraz warmińsko-mazurskim i podlaskim, w których wystąpi spadek. Najwięcej pracowników przyjmą firmy usługowe i handlowe, w przemysłowych ich ubędzie. Na tworzenie nowych miejsc pracy decydują się głównie przedsiębiorcy zatrudniający do 49 pracowników, tendencję spadkową widać w firmach funkcjonujących jako jednoosobowe działalności gospodarcze. Firmy, które nie planują zwiększenia zatrudnienia, najczęściej tłumaczą to brakiem takiej potrzeby (34,6 proc.). Mniejszy odsetek badanych wskazuje na zbyt wysokie kosztypracownicze (29,6 proc.) lub złą sytuację finansową firmy (15,9 proc.). W mniejszym stopniu przedsiębiorcy obawiają się zmienności prawa (7,1 proc.), problemów ze znalezieniem dobrze wykwalifikowanych pracowników (6,1 proc.) oraz przestojów i braku zleceń, spowodowanych sezonowością w poszczególnych branżach (4,9 proc.). Rosnący trend w zatrudnianiu przez małych przedsiębiorców było widać już w drugim półroczu 2015 r. Najczęściej w branży budowlanej i firmach usługowych.

— Na wieść o zmianach w regulacjach prawnych i oskładkowaniu umów o dzieło i zleceń z początku 2015 r. rekrutacje w małych firmach zahamowały. Wielkość zatrudnienia nie zmieniła się u prawie 80 proc. mikroprzedsiębiorców, poza tym zrównały się grupy firm zwalniających i zatrudniających. W drugiej połowie ubiegłego roku minimalnie więcej firm zdecydowało się powiększać zatrudnienie, niż je redukować — mówi Dariusz Śledź z Instytutu Badań i Analiz OSB. Jak wyjaśnia, pomimo obaw o rosnące koszty prowadzenia działalności, w tym pracownicze, co trzeci właściciel mikrolub małej firmy wskazywał, że wzrost zatrudnienia to istotny czynnik wzmocnienia pozycji konkurencyjnej na rynku. — Stąd wzrostowe prognozy na bieżące półrocze — ocenia Dariusz Śledź. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane