Mało znany ETF urósł o 1700 proc. dzięki prawom do emisji

opublikowano: 13-05-2021, 09:21

W zaledwie pięć miesięcy aktywa KraneShares Global Carbon ETF (KRBN) wzrosły o ponad 1700 proc. dzięki szybko drożejącym prawom do emisji dwutlenku węgla.

KRBN inwestuje w prawa do emisji na całym świecie. Od początku roku jego aktywa sięgnęły 311 mln USD, a akcje zdrożały o ponad 40 proc., czyli prawie czterokrotnie mocniej niż S&P500. To głównie zasługa wzrostu aż o 70 proc. cen praw do emisji w Unii Europejskiej od początku tego roku w związku z oczekiwaniem przyjęcia ambitniejszych celów ochrony środowiska. W środę cena praw do emisji w Unii Europejskiej osiągnęła rekordowy kurs 55,46 EUR za tonę. Poza tym administracja Joe Bidena deklaruje uczynienie z USA lidera walki o ochronę klimatu.

- Administracja Bidena dała jasno do zrozumienia, że chce, aby kwestie środowiska i zrównoważenia stały się wiodącymi i centralnymi – powiedział Craig Fehr, strateg inwestycyjny w Edward Jones. – Prawa do emisji odgrywają główną rolę w otoczeniu, w którym jest większa koncentracja na problemach środowiska – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane