Marchand: Polska powinna odrzucić błędną politykę podatkową

DI, townhall.com
opublikowano: 23-10-2019, 18:26

Aby uczciwie handlować ze Stanami Zjednoczonymi, Polska musi zrezygnować z niewłaściwie prowadzonej polityki podsycającej kumoterstwo i faworyzujacej duże, kontrolowane przez państwo przedsiębiorstwa, pisze na stronie Townhall Ross Marchand, dyrektor w Taxpayers Protection Alliance.

Marchand wskazał że „absurdy”, jak podatek od miedzi i srebra, to znaczące przeszkody dla amerykańskiego biznesu, który próbuje inwestować w Polsce. Argumentuje, że choć Polska ma większe rezerwy miedzi i srebra niż Chiny i Kongo, a także lepiej chroni prawo własności, to produkcja miedzi w Kongo była w ubiegłym roku dwukrotnie większa niż w Polsce, a w Chinach czterokrotnie. Marchand podkreśla, że nie dzieje się tak z powodu braku surowca, ale z powodu wprowadzonego w 2012 roku, źle zaprojektowanego podatku od produkcji miedzi i srebra. 

- W polskim sektorze górniczym, wydobywający miedź i srebro musi płacić rządowi pieniądze nawet jeśli uzyskał zerowy zysk na produkcji. Według raportu Ernst & Young z 2019 roku ta źle przemyślana polityka podatkowa szkodzi Polsce – pisze Marchand.

Powołuje się na analityków Ernst & Young, według których produkcja miedzi w Polsce w relacji do jej udokumentowanych rezerw jest niska według standardów międzynarodowych. Marchand wskazuje, że wprowadzony w  2012 roku podatek hamuje inwestycje i czyni niemożliwą budowę kopalni przez nowych graczy. Korzysta na nim natomiast państwowy KGHM.

- Na szczęście polscy politycy mogą łatwo rozwiązać te problemy i przyczynić się do dalszego rozwoju kraju. Obniżając stawkę podatku wydobywczego i wiążąc go z zyskiem, a nie z wydobyciem, rząd może zachęcać do tak potrzebnych nowych inwestycji w branży. Amerykańscy politycy mogą pomóc, współpracując ze swoimi polskimi odpowiednikami w celu opracowania rozsądnych polityk podatkowych – pisze Marchand.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, townhall.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy