Marcinkiewicz: siły irackie potrzebują roku, by przejąć odpowiedzialność za polską strefę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-12-2005, 15:26

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w czwartek w Bagdadzie na zakończenie dwudniowej wizyty w Iraku, że z jego informacji wynika, iż siły irackie potrzebują 12 miesięcy, by osiągnąć pełną gotowość do przejęcia odpowiedzialności za polską strefę stabilizacyjną.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w czwartek w Bagdadzie na zakończenie dwudniowej wizyty w Iraku, że z jego informacji wynika, iż siły irackie potrzebują 12 miesięcy, by osiągnąć pełną gotowość do przejęcia odpowiedzialności za polską strefę stabilizacyjną.

Decyzji w sprawie ewentualnej dalszej obecności polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku jeszcze nie ma. W Warszawie minister obrony Radosław Sikorski powiedział w czwartek, że decyzja zapadnie między świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem.

Marcinkiewicz spotkał się w stolicy Iraku z premierem tego kraju Ibrahimem Dżafarim i z prezydentem Dżalalem Talabanim. Po rozmowach w Bagdadzie odleciał do kraju.Poprzedniego dnia premier złożył świąteczną wizytę u polskich żołnierzy z wielonarodowej dywizji Centrum-Południe w bazie Echo w Diwanii.

Marcinkiewicz nie chciał ujawniać swego poglądu na sprawę polskiej obecności w Iraku, ale mówiąc o 12 miesiącach nawiązywał do informacji przekazanych mu przez wojskowych z Iraku i Polski. Podkreślił, że decyzja należy do całej Rady Ministrów i do prezydenta.

W środę w Diwanii premier powiedział, że decyzję w sprawie dalszych losów polskiej misji wojskowej w Iraku podejmie rząd w najbliższych dniach, "aby przedstawić ją prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu". Marcinkiewicz zapewnił, że efekty swej wizyty - a podkreślił, iż nieprzypadkowo jest ona pierwszą jego oficjalną podróżą poza Unię Europejską - przedstawi w kraju.

Tymczasowy premier iracki Dżafari powiedział, że nagłe opuszczenie przez polskie wojska środkowo-południowej strefy stabilizacyjnej w Iraku wytworzyłoby "próżnię bezpieczeństwa", bo siły irackie nie są jeszcze w stanie samodzielnie zapewnić bezpieczeństwa w swoim kraju.

Rozmowy przedstawicieli rządu obu krajów dotyczyły nie tylko spraw polityczno-wojskowych, ale także współpracy gospodarczej oraz kulturalnej i naukowej. "Najwyższy czas na zacieśnianie współpracy. To także dowód postępującej stabilizacji i demokratyzacji Iraku" - ocenił Marcinkiewicz.

W skład polskiej delegacji wchodził wiceminister gospodarki Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw dywersyfikacji dostaw nośników energii, a jednym z rozmówców po stronie irackiej był minister ropy naftowej, Ibrahim Bahr al-Ulum. Efektów rozmów nie ujawniono, ale wcześniejsze doniesienia wskazywały, że Polska jest zainteresowana kontraktami, które zapewniłyby jej dostęp do irackich pól naftowych.

Na spotkaniu premierów powróciła też kwestia irackiego długu wobec Polski. O kilkuset milionach dolarów za nieopłacone przez Irak kontrakty sprzed wojny w Zatoce Perskiej rozmawiał w lipcu w Bagdadzie ówczesny premier Marek Belka.

W czwartek Dżafari powtórzył to, co mówił pół roku temu, że Irak jest obecnie w szczególnej sytuacji i jego zobowiązania płatnicze wymagają wyjątkowego traktowania przez inne kraje. Wyraził nadzieję, że sprawę uda się załatwić za pośrednictwem Klubu Paryskiego, który postanowił już umorzyć znaczną część irackiego długu.      Wojciech Tumidalski, Marcin Gietka

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane