Marek Jurek został nowym marszałkiem Sejmu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-10-2005, 14:22

Marek Jurek (PiS) został w środę wybrany marszałkiem Sejmu. Jego rywalem był Bronisław Komorowski (PO). Jurek otrzymał 265 głosów. Bezwzględna większość wymagana do wyboru wynosiła 229. Na Komorowskiego głosowało 133 posłów.

Marek Jurek (PiS) został w środę wybrany marszałkiem Sejmu. Jego rywalem był Bronisław Komorowski (PO). Jurek otrzymał 265 głosów. Bezwzględna większość wymagana do wyboru wynosiła 229. Na Komorowskiego głosowało 133 posłów.

45-letni obecnie Marek Jurek był działaczem opozycji demokratycznej w Polsce już pod koniec lat 70. Współtworzył Ruch Młodej Polski, był członkiem władz krajowych Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Skończył studia historyczne.

    W 1989 roku współtworzył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, w którym pełnił funkcje wiceprezesa i przewodniczącego Rady Naczelnej. W latach 1989-93 i od 2001 roku był posłem; w latach 1991-93 był wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Od 1995 do 2001 roku był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, początkowo - jej przewodniczącym.

    W 2001 r. był współzałożycielem Przymierza Prawicy i przewodniczącym jego Rady Politycznej. Rada ta m.in. wzywała prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, aby w rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poruszył kwestię odszkodowań "dla Polaków skrzywdzonych w XX wieku przez Związek Sowiecki". Krytykowała też rząd Leszka Millera. Zarzucała mu, że "cięcia budżetowe uderzyły w wychowanie dzieci, oszczędności rodzinne,kulturę i naukę".

    Po zjednoczeniu PiS i PRP w 2002 r. został wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości.

    Jurek wielokrotnie wypowiadał się przeciwko liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. W marcu 2003 r., kiedy SLD złożyło projekt nowelizacji ustawy antyaborcyjnej, dopuszczający usunięcie ciąży z tzw. względów społecznych Jurek nazwał koalicję SLD-UP "rzecznikiem cywilizacji śmierci". "Ochrona życia nienarodzonych to jedno z ważniejszych osiągnięć III RP, wyróżniające nas korzystnie w Europie" - powiedział w 2003 roku.

    Jurek zasłynął m.in. kontrowersyjną wypowiedzią o tym, że w wychowaniu dzieci należy stosować kary cielesne.

    W 1997 r. opowiedział się przeciwko nowej konstytucji, był jednym z sygnatariuszy Posłania do Narodu Polskiego, w którym apelowano o odrzucenie w referendum konstytucji, według nich "przygotowanej przez większość postkomunistyczną". Sygnatariusze dokumentu chcieli również, by Zgromadzenie Narodowe uznało, że III Rzeczpospolita stanowi bezpośrednią kontynuację II RP.

    W styczniu 1998 r. został członkiem powołanej przez premiera Jerzego Buzka Rady ds. Reform Ustrojowych Państwa. Zadaniem Rady było opiniowanie i propagowanie propozycji reform ustrojowych. W styczniu 1999 r. jako członek KRRiT Jurek razem z posłem AWS-ZChN Michałem Kamińskim odwiedził w więzieniu w Londynie byłego dyktatora Chile Augusto Pinocheta. Według Jurka, ta wizyta była "wyrazem solidarności dla uwięzionego Augusto Pinocheta". "Każdy człowiek w więzieniu ma prawo do wizyt" - argumentował.

    Jurek jest także przeciwnikiem eutanazji. W maju 2001 r. był sygnatariuszem protestu przeciwko zalegalizowaniu eutanazji w Holandii i rozpoczęcia procesu jej legalizacji w Belgii.

  W 2002 r. podpisał się pod deklaracją sprzeciwu wobec sprzedaży polskiej ziemi cudzoziemcom. Sygnatariusze deklaracji wyrazili poprzez podpis "gotowość do podejmowania działań w obronie polskiej ziemi".

    W 2003 roku na zjeździe PiS opowiedział się, wraz z mniejszością polityków tej partii, przeciw uchwale wzywającej do głosowania za wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Marek Jurek jest także honorowym członkiem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego, będącego kontynuacją najstarszej organizacji monarchistycznej, powstałej w latach 20.

    Współpracownik kwartalnika "Christianitas" i autor książki "Reakcja jest objawem życia".

    Marek Jurek jest żonaty, ma troje dzieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane