mBank i Handlowy wspięły się na szczyt wyników

opublikowano: 29-04-2021, 20:00

Obie instytucje wypracowały niespodziewanie wysoki zysk - każda na swój sposób. Raporty nie pozostawiają złudzeń co do końca epoki taniej bankowości.

Kolejne banki pozytywnie zaskoczyły rynek osiągnięciami w pierwszym kwartale tego roku. mBank wypracował 317,1 mln zł zysku netto, czyli o 34 proc, więcej niż spodziewali się analitycy, a Handlowy - 395 mln zł, co daje wynik lepszy o 11 proc. W przypadku tego drugiego gracza mowa o rekordzie (zysk rok do roku wzrósł aż o 1396 proc.) od czasu wejścia na giełdę w 1997 r.. Prędko się go nie poprawi.

Bankowe priorytety:
Bankowe priorytety:
Przed Handlowym, którym zarządza Sławomir Sikora, sprzedaż części biznesu detalicznego. Decyzja spadła na polski bank jak grom z jasnego nieba w połowie kwietnia, gdy Citigroup większościowy akcjonariusz, zakomunikował nową strategię. Z kolei nad mBankiem, na czele którego stoi Cezary Stypułkowski, wisi widmo kredytów frankowych. Czarne chmury może jeszcze rozwiać majowe orzeczenie Sądu Najwyższego.
materiały prasowe

Złoty strzał

- Skala zysków zrealizowanych przez bank jest bezprecedensowa. Handlowy pokazał taki wynik, którego możnaby się spodziewać w całym roku, ale na pewno nie w jednym kwartale. Gros przychodów nie pochodzi z podstawowych źródeł, którymi w sektorze bankowym są opłaty i prowizje oraz odsetki, ale z wyniku na inwestycjach w obligacje ze stałą stopą oprocentowania - wyjaśnia Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.

Specjalista zwraca uwagę, że wzrost przychodów z opłat brokerskich pokazuje jak chętnie przedsiębiorcy korzystają z doradztwa finansowego i myślą o ekspansji. Dodaje, że to pochodna m.in. dobrych wycen giełdowych.

Pobicie czy nawet powtórzenie rekordu będzie jednak niebywale trudne. Trendy na obligacjach ze stałym oprocentowaniem, na których zarobił Handlowy na początku roku, bo wyczuł dobry moment na sprzedaż, zmieniły się wraz z zatrzymaniem się trendu spadku stóp procentowych. Według Michała Sobolewskiego teraz inflacja będzie skutkować przeceną obligacji.

- Oczywiście bank nadal może zarabiać na tym instrumencie, bo ma w ręku odpowiednie narzędzia, ale nie spodziewam się tak dużych zysków - zaznacza analityk.

Koniec z tanim bankowaniem

Na wyższym poziomie niż spodziewał się rynek były również przychody z opłat i prowizji.

- Częściowo wynika to ze zmian w cenniku opłat, a częściowo z hossy na rynku kapitałowym. Opanowanie pandemii i powrót do transakcyjności będą motorem dalszego wzrostu przychodów z opłat i prowizji w sektorze bankowym, który odchodzi od bankowości za zero złotych - mówi Marta Czajkowska-Bałdyga, analityczka Haitong Banku.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zarządy mBanku i Handlowgo tak dobrych wyników nie spodziewają się w kolejnych kwartałach, ale optymistycznie patrzą w przyszłość. Trzymają koszty operacyjne w ryzach (również dzięki niższym skłdkom na BFG) i konsekwentnie (pomimo trudnych czasów) inwestują w digitalizację i rozwój oferty. Spadają też koszty ryzyka, co banki tłumaczą dobrą jakością aktywów oraz pozytywnymi prognozami makroekonomicznymi.

- Handlowy myśli o rozwiązywaniu rezerw covidowych w tym roku, pod warunkiem kontynuacji poprawy jakości aktywów, co wskazuje na dobrą jakość kredytów. Taki ruch pozytywnie wpłynie na wyniki i napawa optymizmem względem przyszłych wyników sektora. W kierunku zmniejszania rezerw już poszedł mBank, co skutkowało m.in. wyższym od oczekiwań zyskiem netto w pierwszym kwartale - mówi Michał Sobolewski.

Ponadto na zysk pierwszego kwartału w mBanku pozytywnie wpłynęły relatywnie niskie rezerwy na ryzyko frankowe, w cieniu którego pozostają wyniki kolejnych kwartałów. Jak zauważa analityk Domu Maklerskiego BOŚ, bieżący poziom rezerw na ryzyko prawne jest wciąż nieadekwatny do potrzeb, jakie będzie mieć bank w przypadku realizacji ugód z kredytobiorcami. Z decyzją o dołączeniu do programu preferowanego przez nadzór czeka na orzeczenie Sądu Najwyższego, które ten wyda w maju tego roku. Problem nie dotyczy natomiast Handlowego, który nie ma bagażu kredytów walutowych.

Góry oszczędności na kontach

Wolumeny kredytowe wciąż nie zachwycają, ale zarówno mBank, jak i Handlowy, dostrzegają światełko w tunelu jeśli chodzi o popyt na kredyt - rośnie im liczba zapytań od klientów korporacyjnych. Otwarte pozostaje pytanie o to, czy klienci biznesowi pierwsze inwestycje w trakcie odmrażania gospodarki będą realizować z oszczędności, czy raczej sięgną po kredyt, co byłoby pożądane przez banki.

- Pozytywnym czynnikiem dla wyników w sektorze powinien pozostać wzrost wolumenów portfela kredytów hipotecznych. Ponadto banki liczą, że w drugiej połowie roku wróci popyt na kredyty konsumpcyjne - dodaje analityczka Haitonga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane