Medycyna potrzebuje innowacji, a innowacja - kapitału

14-06-2013, 16:43

Innowacyjne projekty związane z ochroną zdrowia potrzebują finansowania. Szanse na zdobycie nawet 200 tys. euro finansowania daje innowatorom Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Jeszcze tylko do końca czerwca Fundusz kapitału zalążkowego ‘Inwestycje Kapitałowe’, prowadzony przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego, czeka na zgłoszenia nowatorskich projektów, które zrewolucjonizują szeroko rozumianą medycynę oraz ochronę zdrowia. W ramach Funduszu Inwestycje Kapitałowe dostępne są środki na inwestycje, w kilka perspektywicznych spółek z branży medycznej. Każda z nich ma szansę pozyskać nawet 200 tysięcy euro.  Warunek stawiany przez MARR – zgłaszany projekt ma być nie tylko perspektywiczny i innowacyjny, ale również powinien w przyszłości mieć praktyczne zastosowanie i … generować przychody.

„Złoto dla zuchwałych”

Wprowadzania na rynek  nowej spółki zawsze wiąże się z dużym ryzykiem. Statystyki nie kłamią – według danych GUS z wszystkich przedsiębiorstw, jakie powstały w 2006 roku, na rynku pozostało, po 5 latach, zaledwie co trzecie. Blisko 69,3 proc. nowopowstałych firm nie poradziło sobie z rzeczywistością rynkową, aż jedna trzecia z nich zrezygnowała z działalności po pierwszym roku funkcjonowania. Nie od dziś jednak wiadomo, że duże ryzyko może przynieść również współmiernie duże zyski. Tym tropem podążają pomysłodawcy Funduszu ‘Inwestycje Kapitałowe’ założonego przez MARR. Małopolska agencja, dzięki działaniu 3.1 Inicjowanie działalności innowacyjnej realizowanemu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, pozyskała środki na stworzenie  funduszu kapitału zalążkowego, aby finansować wdrażanie innowacyjnych rozwiązań do biznesu. Dzięki finansowaniu UE  agencja realizuje projekty na łączną kwotę 26,5 mln zł – i pod względem wartości inwestowanych funduszy plasuje się na drugiej pozycji w Polsce .

Jak to działa?

Fundusz MARR lokuje środki finansowe oraz aktywnie angażuje się w rynkową komercjalizację pomysłów z zakresu medycyny i ochrony zdrowia. Ważne jest jednak to, by znajdowały się  one na wczesnym etapie rozwoju.

„Pomysły na biznes zgłoszone do MARR i pozytywnie ocenione, poddawane są analizom ekonomicznym i technologicznym przez niezależnych ekspertów. Sporządzany jest biznes plan przedsięwzięcia, który stanowi podstawę do zaangażowania środków Funduszu w inwestycję. Podczas negocjacji ustalane są ramy prawno-czasowe planowanych działań” - informuje na swoich stronach internetowych MARR. Jak informuje agencja, w ramach aktualnie prowadzonego naboru innowacyjnych wniosków,do etapu preinkubacji dopuszczonych zostanie do 20 najlepszych pomysłów.

Dodatkowo wszystkim innowatorom, których projekty uzyskały pozytywną opinie, agencja umożliwia korzystanie ze specjalistycznych szkoleń i doradztwa. Jak podkreślają sami twórcy Funduszu, dla innowatorów istotne jest bowiem wypracowanie struktury nowej firmy oraz nabycie umiejętności, niezbędnych w prowadzeniu innowacyjnego biznesu.

Na bazie najlepiej ocenionych projektów powstaną spółki, w których Fundusz obejmie do 50 proc. udziałów o wartości nie przekraczającej 200 tys. euro. Preferowany przez MARR czas inwestycji nie powinien przekroczyć 5 lat, natomiast po osiągnięciu dojrzałości biznesowej - agencja będzie wycofywać swoje udziały poprzez odsprzedaż wspólnikom, pomysłodawcom (prawo pierwokupu), inwestorowi strategicznemu lub w drodze oferty publicznej na GPW.

MARR już inwestuje

Dotychczas Fundusz zalążkowy „Inwestycje Kapitałowe’ zainwestował już w 10 spółek - wśród nich znalazły się dwie rozwijające technologie z pogranicza medycyny oraz systemu ochrony zdrowia. Pomysłodawcami jednej z nich – Mind Plus sp. z o.o. – są  neuroterapeuta Rafał Aleksandrowicz oraz dr Piotr Walerjan – inżynier i specjalista w dziedzinie elektroencefalografii. Zaproponowany przez nich projekt ma w innowacyjny sposób wykorzystywać technologię neuroterapii w nurcie metody EEG-Biofeedback, pozwalającej na efektywne zarządzenie pracą mózgu. Opracowanie innowacyjnego systemu ćwiczeń użytecznych dla pacjentów z zaburzeniami koncentracji może pomóc w leczeniu schorzeń takich jak np. ADHD. Docelowo MARR obejął w spółce 48,78 proc. udziałów i zainwestował w jej rozwój i dalszą komercjalizację 820 000 złotych.

Mind Plus sp. z o.o. nie tylko udoskonalił technicznie urządzenie do wykrywania fal mózgowych, ale też zaimplementował nowoczesne standardy takie, jak mobilność, czy interaktywność. Dzięki temu, dzieci cierpiące na ADHD, skutecznie trenują prawidłowe reakcje swojego mózgu poprzez atrakcyjną, dla nich, zabawę. - wyjaśnia Rafał Aleksandrowicz, prezes zarządu Mind Plus sp. z o.o. Jak podkreślają jej pomysłodawcy, spółka ma szansę na dokonanie przełomu w medycynie i nauce na skalę światową.

Nie zwlekaj aplikuj już dziś

Nabór innowacyjnych wniosków do Funduszu Inwestycje Kapitałowe  ruszył 10 czerwca i potrwa do końca miesiąca. Decyzje o projektach, które przejdą do fazy preinkubacji, podejmie Zespół ds. Oceny Projektów Inwestycyjnych po zakończeniu naboru. Więcej informacji na temat naboru oraz dokumenty zgłoszeniowe na stronie http://www.marr.pl/projekty/inwestycje-kapitalowe/nabor-wnioskow.html

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Medycyna potrzebuje innowacji, a innowacja - kapitału