Merkel w Davos: Działania EBC nie mogą przesłaniać potrzeby reform

PAP
22-01-2015, 15:36

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w czwartek, że luzowanie ilościowe, na które zdecydował się Europejski Bank Centralny, by stymulować rozwój gospodarczy, nie zwalnia europejskich polityków z odpowiedzialności za reformowanie gospodarek ich krajów.

Angela Merkel
Zobacz więcej

Angela Merkel

Bloomberg

"Bez względu na to, co robi EBC, nie powinno to przesłaniać faktu, że prawdziwe impulsy wzrostu muszą wynikać z warunków określonych przez polityków" - powiedziała Merkel na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

"Dla mnie ważne jest to, żeby (politycy) z jeszcze większym zdecydowaniem dążyli do zajęcia się tymi sprawami, zamiast sądzić, że kupowanie czasu za pomocą innych środków oznacza, iż możemy zapomnieć o reformach strukturalnych".

EBC poinformował w czwartek, że wprowadzi od marca tego roku program luzowania ilościowego (QE) wart 1 bln euro; program potrwa do września 2016 roku. Celem programu jest ożywienie gospodarki strefy euro oraz podniesienie inflacji do planowanego przez EBC poziomu 2 procent.

QE polegać będzie na zwiększeniu podaży pieniądza na rynek (jest to pieniądz elektroniczny - dawniej nazwano by to dodrukiem), aby rządy krajów unijnych mogły go w większym stopniu pożyczać, poprzez emisję obligacji.

Pożyczone pieniądze powinny zostać zainwestowane w projekty, które pozwolą stworzyć miejsca pracy i pobudzić gospodarkę - np. w rozwój infrastruktury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Merkel w Davos: Działania EBC nie mogą przesłaniać potrzeby reform