MF: nagrody w Narodowej Loterii Paragonowej będą zwolnione z podatku

PAP
opublikowano: 05-11-2015, 15:03

Nagrody w Narodowej Loterii Paragonowej będą zwolnione z podatku dochodowego - zdecydował minister finansów Mateusz Szczurek wydając specjalne rozporządzenie w tej sprawie. Zgodnie z danymi MF w październiku zarejestrowano prawie 17 mln paragonów.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych od nagród otrzymanych w Loterii Paragonowej nie będzie pobierany zryczałtowany 10 proc. podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu otrzymania nagród rzeczowych. Nie będzie też konieczne wystawienie rocznej deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR.

Rozporządzenie wejdzie w życie 18 listopada 2015 r. i obejmie dochody z tytułu nagród otrzymanych od 1 listopada 2015 r. do 31 stycznia 2017 r.

"Podczas pierwszego miesiąca loterii Polacy zarejestrowali blisko 17 milionów paragonów fiskalnych, z czego prawie 375 tys. to paragony z branży: fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne, która jest pierwszą z czterech branż premiowanych w loterii" - wynika z komunikatu MF.

Średnio na godzinę Polacy rejestrowali w październiku około 23 tys. paragonów, dziennie – pół miliona. Spośród paragonów zgłoszonych w październiku prawie 375 tys. to paragony z branży: fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne, która jest pierwszą z czterech branż premiowanych w loterii. Ostatniego dnia października Polacy zarejestrowali ponad 2,3 miliona paragonów.

Pierwsze losowanie nagrody głównej Opla Astra nastąpi 16 listopada br. na antenie TVP Regionalna, losowanie nagród dodatkowych iPadów i tabletów - 27 listopada (transmisja na kanale Youtube loterii). Losowania te będą dotyczyć paragonów zarejestrowanych w październiku – pierwszym miesiącu trwania loterii.

Losowanie nagrody specjalnej z pierwszej premiowanej branży – fryzjerstwo i kosmetyka odbędzie się 18 stycznia 2016 r. w TVP Regionalna. W tym wypadku nagrodą jest Opel Insignia.

Narodowa Loteria Paragonowa to akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów, której celem - jak podkreśla resort finansów - jest uświadomienie Polakom jak ważna jest ich rola w kształtowaniu uczciwego obrotu gospodarczego. Biorąc paragon wspieramy bowiem uczciwych przedsiębiorców i uczciwą konkurencję między nimi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu