MF: Wzrost akcyzy na papierosy wynika z dostosowania do norm UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-01-2006, 07:39

16-procentowa podwyżka akcyzy na papierosy i tytoń do palenia, która obowiązuje od poniedziałku, 16 stycznia, wynika z konieczności dostosowania się Polski do minimum obowiązującego w UE - poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

16-procentowa podwyżka akcyzy na papierosy i tytoń do palenia, która obowiązuje od poniedziałku, 16 stycznia, wynika z konieczności dostosowania się Polski do minimum obowiązującego w UE - poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów. 

Do końca 2008 roku Polska musi dostosować poziom akcyzy do minimum obowiązującego w Unii, a więc do 64 euro za 1000 sztuk. Dotychczas akcyza była prawie dwa razy niższa i wynosiła ok. 35 euro.

W 2005 roku Ministerstwo Finansów podwyższyło akcyzę na wyroby tytoniowe średnio o 14,7 proc.

Jak informowały w grudniu media, dzięki wzrostowi akcyzy na wyroby tytoniowe o 16 proc., do kasy państwa wpłynie dodatkowo 1,5 mld zł. Wpływy z tego tytułu mają zrekompensować wydatki związane z wprowadzeniem zwrotu VAT w budownictwie oraz brak podwyżki akcyzy na paliwa.

W Polsce papierosy pali 37 proc. dorosłych mężczyzn i 25 proc. dorosłych kobiet - w sumie 9 mln osób. Mężczyźni palą średnio 21 papierosów dziennie, a kobiety - 15.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane