MFW oczekuje mocniejszego spowolnienia w Azji

opublikowano: 23-10-2019, 10:27

Najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego sugerują, że wzrost gospodarczy w Azji spowolni bardziej niż oczekiwano.

W opublikowanym w środę raporcie Regionalnej Prognozy Gospodarczej MFW stwierdził, że wzrost w Azji może osłabić się do 5 proc. w 2019 r.  i 5,1 proc. w 2020 r. Oznacza to obniżenie poprzedniej, kwietniowej projekcji odpowiednio o 0,4  i 0,3 proc.

Wśród najbardziej dotkniętych kryzysem głównych gospodarek azjatyckich, które mają zwolnić bardziej niż oczekiwano wymienia się zwłaszcza Hongkong - już dotknięty trwającymi od miesięcy protestami i niepokojami - może wzrosnąć jedynie o 0,3 proc. w tym roku i 1,5 proc. w 2020 r. W tym przypadku szacunki zostały zweryfikowane o 2,4 i 1,5 proc.

Oprócz tego ryzyka w regionie obejmują szybsze niż oczekiwano spowolnienie w Chinach, pogłębienie napięć regionalnych, takich jak dwustronne stosunki Japonii i Korei czy rosnące ryzyko geopolityczne.

Zgodnie z raportem MFW, wzrost w Korei Południowej może spaść do 2 proc. w tym roku i 2,2 proc. w 2020 r. Z kolei gospodarka Singapuru może wzrosnąć o 0,5 proc. w 2019 r. i o 1 proc. rok później. 

Na początku tego tygodnia fundusz przewidywał, że chińska gospodarka wzrośnie w przyszłym roku o 5,8 proc., wolniej niż zakładająca 6,1 proc. prognoza na 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane