MFW wzywa Azję do kontynuowania reform strukturalnych

opublikowano: 28-04-2014, 12:59

Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, azjatyccy decydenci odpowiedzialni za politykę monetarną muszą zwiększyć wysiłki mające na celu przeprowadzenie koniecznych zmian strukturalnych by zapewnić temu regionowi kontynuację wiodącej pozycji w dynamice wzrostu gospodarczego i zabezpieczyć przed zmiennością będącą następstwem ograniczania bodźców stymulacyjnych przez amerykański Fed.

Według autorów opracowania „Regional Economic Outlook for Asia and Pacific” , gospodarki z tej części świata będą mierzyć się z wyższymi stopami procentowymi i atakami ze strony zmienności w segmencie przepływów kapitałowych i cen aktywów w związku ze zmniejszaniem płynności w rozwiniętych gospodarkach, które zakręcają kurek z tanim pieniądzem.

Zobacz więcej

Christine Lagarde, szefowa MFW (fot. Bloomberg)

Ograniczenie globalnej płynności jest jednym z czterech głównych zagrożeń stojących przez Azją w tym i przyszłym roku. Pozostałe czynniki ryzyka to – zdaniem MFW – ostrzejsze niż przewidywano spowolnienie w Chinach, słabnąca efektywność polityki podtrzymywania wzrostu w Japonii oraz napięcia polityczne o charakterze lokalnym i geopolitycznym zakłócające handel.

„Azja jest dobrze przygotowana by sprostać wyzwaniom, pod warunkiem jednak, że pozostanie na kursie reform”, napisano w raporcie MFW.

Dla dwóch największych gospodarek tego regionu MFW prognozuje w tym roku wzrost PKB rzędu 7,5 proc. w Chinach i 1,4 proc. w Japonii oraz 7,3 i 1 proc. w roku 2015.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu