MG: Jest zielone światło do rozwoju rynku biopaliw w Polsce

(Artur Szymański)
14-09-2006, 13:04

Jest absolutnie zielone światło dla rozwoju rynku biopaliw w Polsce - zapewnił w czwartek zastępca dyrektora Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, Zbigniew Kamieński.

Jest absolutnie zielone światło dla rozwoju rynku biopaliw w Polsce - zapewnił w czwartek zastępca dyrektora Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, Zbigniew Kamieński.

Kamieński uczestniczy w konferencji dotyczącej biopaliw odbywającej się w Trzebini (woj. małopolskie). Jak zaznaczył, przejawem takiego myślenia rządu i ministerstwa gospodarki jest przygotowanie dwóch ustaw: o biokomponentach i biopaliwach, która została już podpisana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ustawy o systemie kontroli jakości biopaliw.

Według zapowiedzi Kamieńskiego ustawa ta ma zostać podpisana przez prezydenta w najbliższych dniach. "Te ustawy pokazują wszystkie obszary i możliwości rozwoju rynku biopaliw w Polsce" - podkreślił. W listopadzie Rada Ministrów ma też przyjąć wieloletni program rozwoju rynku biopaliw w Polsce, który w przyszłości ma zapewnić stabilność w tym sektorze.

Zdaniem Kamieńskiego resort gospodarki chce, aby od momentu wejścia w życie tych ustaw 1 stycznia przyszłego roku, zafunkcjonowały też wszystkie 24 wymagane rozporządzenia ministra gospodarki do tych aktów prawnych. W ostatnich dniach minister podpisał rozporządzenie w sprawie wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych.

"Minister zdecydował się podpisać to rozporządzenie mimo, że nie otrzymał jeszcze odpowiedzi ze strony Komisji Europejskiej, czy przyjęła ona polskie wyjaśnienia dotyczące wprowadzanych aktów prawnych" - zaznaczył. Jak przypomniał, obecnie w Unii Europejskiej w żadnym państwie oprócz Czech i Szwecji nie wolno wprowadzać do sprzedaży paliwa zawierającego powyżej 5 proc. biokomponentów.

Tymczasem polska ustawa umożliwi wprowadzenie na rynek dwóch rodzajów biopaliw: estrów metylowych kwasów tłuszczowych, stanowiących samodzielne paliwo - 100-proc. biodiesel i tzw. mieszanki B20, czyli oleju napędowego, zawierającego 20 proc. estrów metylowych. Przedstawiciel resortu gospodarki wyjaśnił, że wprowadzenie na rynek biopaliw zawierających ponad 5 proc. domieszkę estrów metylowych jest niezbędne, aby osiągnąć 5,75 proc. udział biopaliw w całym rynku transportowym w 2010 roku. Jest to tzw. Narodowy Cel Wskaźnikowy, tożsamy z celem unijnym.

Zgodnie z planami MG w tym roku udział biopaliw ma osiągnąć 1,5 proc. w całym rynku transportowym. W kolejnych latach ma on wynieść odpowiednio: 2,3 proc. w 2007 r.; 3,5 proc. w 2008 r.; 4,6 proc. w 2009 r, oraz 5,75 proc. w 2010 r. 9 września prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o biokomponentach i biopaliwach. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2007 roku. Ustawa zakłada, że biopaliwa na rynek będą mogły produkować rafinerie i zakłady prywatne. Dystrybutory biopaliw mają być oznakowane.

Na własny użytek, biopaliwa będą mogli produkować indywidualni rolnicy oraz grupy osób fizycznych, będących producentami rolnymi. Rolnik będzie miał prawo do produkcji 100 litrów biopaliw rocznie na hektar posiadanych użytków rolnych, bez możliwości ich sprzedaży.

Minister gospodarki podpisał 8 września rozporządzenie w sprawie wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych. Jego wejście w życie umożliwi wprowadzenie na polski rynek dwóch rodzajów biopaliw: estrów metylowych kwasów tłuszczowych, stanowiących samodzielne paliwo - 100-proc. biodiesel i tzw. mieszanki B20, czyli oleju napędowego, zawierającego 20 proc. estrów metylowych. Według resortu gospodarki rozporządzenie to tworzy normy techniczno-jakościowe dla biopaliw i biokomponentów, których produkcję przewidziano w ustawie podpisanej przez prezydenta. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / MG: Jest zielone światło do rozwoju rynku biopaliw w Polsce