Mimo suszy spada cena pszenicy

Polska Agencja Prasowa SA
07-08-2006, 11:29

Mimo suszy w ostatnim tygodniu lipca Agencja Rynku Rolnego (ARR) odnotowała silny spadek cen pszenicy, która staniała o 7 proc. w skali kraju w ciągu tygodnia.

Mimo suszy w ostatnim tygodniu lipca Agencja Rynku Rolnego (ARR) odnotowała silny spadek cen pszenicy, która staniała o 7 proc. w skali kraju w ciągu tygodnia.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniach 24-30 lipca br. pszenica konsumpcyjna staniała o blisko 7 proc. i średnio w kraju płacono za nią 403 zł za tonę.

"W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca jej cena obniżyła się o ok. 8 proc., ale była o ponad 2 proc. wyższa niż przed rokiem" - napisała ARR w swoim raporcie tygodniowym.

Spada również cena żyta. W ciągu tygodnia ziarno to staniało o blisko 4 proc., a dostawcy otrzymywali za nie w skupie średnio 301 zł/t. Było to o 13 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o ok. 8 proc. więcej niż rok temu.

Obniża się także cena jęczmienia. "W analizowanym okresie o ponad 3 proc. obniżyła się cena jęczmienia paszowego. Średnio w kraju za tonę tego ziarna płacono 346 zł, tj. o 8 proc. mniej niż przed miesiącem oraz o blisko 2 proc. mniej niż rok wcześniej" - napisała ARR.

Kukurydza natomiast w ostatnim tygodniu lipca zdrożała o nieco ponad 1 proc. do 462 zł/t. Ziarno to było droższe niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o ok. 2 proc. i ok. 13 proc.

W dniach 24-30.07. br. ponownie wzrosły ceny trzody chlewnej.

"Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi za żywiec wieprzowy średnio w kraju płacono 4,10 zł/kg (bez VAT). W ciągu miesiąca wieprzowina podrożała o 4,6 proc., ale jest o 1,5 proc. tańsza niż przed rokiem" - napisała ARR.

Ceny skupu żywca wołowego utrzymały się na podobnym poziomie, co w poprzednim tygodniu - średnio 4,18 zł/kg (bez VAT). Były one niższe niż miesiąc wcześniej o blisko 7 proc. i o ok. 2 proc. niższe niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

W ostatnim tygodniu lipca br. znacznie spadły ceny sprzedaży masła. Według notowań MRiRW w dniach 24-30 lipca tego roku cena masła w blokach wyniosła 9,21 zł/kg (bez VAT) i była o 3,3 proc. niższa niż przed tygodniem. W porównaniu do cen sprzed miesiąca i roku artykuł ten był tańszy odpowiednio o 1,6 proc. i o 11,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mimo suszy spada cena pszenicy