Minister Moskwa: liczymy na otwarcie reformy ETS-u podczas czeskiej prezydencji

  • PAP
opublikowano: 13-06-2022, 13:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Liczymy, że w czasie rozpoczynającej się w lipcu tego roku czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej otwarte zostanie zagadnienie reformy systemu uprawnień do emisji (ETS) - poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

fot. OlgaKorica - stock.adobe.com

"Naszym oczekiwaniem i dużą nadzieją na tę prezydencję jest otwarcie reformy ETS-u, czyli tego systemu uprawnień do emisji, bez poszerzania ETS-u na nowe obszary, a skupienie się na reformie tego chorego istniejącego systemu, który nie jest korzystny ani dla Republiki Czeskiej, ani dla Polski" - powiedziała minister Moskwa po posiedzeniu polsko-czeskiej Wspólnej Komisji powołanej na mocy Umowy ws. Turowa.

Polski rząd apeluje do Komisji Europejskiej o kompleksową reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych EU-ETS, m.in. poprzez ograniczenie roli lub wyłączenie z niego instytucji finansowych, które - według polskich władz - prowadzą na rynku spekulację.

W ramach systemu EU-ETS poszczególne rządy sprzedają przydzielone im pule uprawnień na aukcjach, na których kupują je instalacje emitujące. Zgodnie z europejskimi regulacjami, co najmniej 50 proc. wpływów ze sprzedaży uprawnień albo ich równowartość ma być wydana na cele związane z realizacją polityki energetyczno-klimatycznej UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane