Minister Ujazdowski zabiega o poparcie UE dla EXPO we Wrocławiu

13-01-2007, 15:02

kultury i dziedzictwa narodowego chce, aby Rada Europy zobowiązała kraje UE do głosowania za kandydaturą Wrocławia na organizatora międzynarodowej wystawy EXPO 2012.

kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski chce, aby Rada Europy zobowiązała kraje Unii Europejskiej do głosowania za kandydaturą Wrocławia na organizatora międzynarodowej wystawy EXPO 2012.

Oprócz stolicy Dolnego Śląska o organizację EXPO w 2012 ubiegają się południowokoreańskie Yeosu i marokański Tanger.

"Wniosek, aby kraje unijne poparły Wrocław w staraniach o EXPO, zostanie postawiony na Radzie Europejskiej ds. Kultury (złożonej z ministrów kultury państw UE - PAP). Także wiceminister Krzysztof Olendzki, który dziś uczestniczy w spotkaniu ministrów kultury Grupy Wyszehradzkiej, rozmawia o tym" - powiedział dziennikarzom we Wrocławiu minister Ujazdowski.

Minister zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, iż niektóre kraje południowej Europy, takie jak Włochy czy Francja, ciążą kulturowo ku basenowi Morza Śródziemnego i mogą chcieć poprzeć marokański Tanger.

Polski rząd zdecydował we wtorek, że wszystkie obowiązki związane z organizacją międzynarodowej wystawy EXPO 2012 we Wrocławiu przejmie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pełnomocnikiem Rządu ds. EXPO 2012 został na wniosek Ujazdowskiego podsekretarz stanu w MKiDN, Krzysztof Olendzki.

Minister podkreśla, że państwo polskie musi podjąć profesjonalną i systematyczną akcję dyplomatyczna w sprawie wystawy światowej. "Mówiąc po piłkarsku, nie będzie cudownych zagrań, musimy pokazać niemiecką solidność, a nie zagrywkę Maradony" - żartował Ujazdowski.

Te działania to - według szefa resortu kultury - odwiedziny wszystkich krajów biorących udział w głosowaniu w sprawie EXPO (Ujazdowski sam stanie na czele delegacji do Chin i Japonii), świetne przygotowanie drugiej prezentacji Wrocławia oraz dyplomacja bezpośrednia, czyli ponowne zaproszenie do Polski ambasadorów.

W poniedziałek "osobiste wsparcie" dla kandydatury Wrocławia w organizacji EXPO 2012 zadeklarował prezydent Lech Kaczyński. Minister Ujazdowski poinformował, że prezydent przyjmie misję weryfikacyjną z Biura Wystaw Międzynarodowych z Paryża, która odwiedzi Wrocław i oceni stan przygotowań.

Wrocław już po raz drugi ubiega się o to, by zostać gospodarzem EXPO. W 2002 r. miasto przegrało z Szanghajem walkę o organizację światowej wystawy EXPO w 2010 r. Tym razem stolica Dolnego Śląska chce ubiegać się o tzw. tematyczną wystawę - mniejszą, ale również o międzynarodowym prestiżu. Takie EXPO odbywa się co cztery lata. Tematem wystawy w 2012 roku ma być "Kultura czasu wolnego w gospodarkach świata".

Według szacunków organizatorów, w ciągu trzech miesięcy wrocławską ekspozycję odwiedziłoby prawie pięć milionów turystów, a budżet państwa wzbogaciłby się o ponad miliard złotych z tytułu podatków, ubezpieczeń i koncesji.

W grudniu 2006 roku Wrocław zaprezentował swój projekt wystawy międzynarodowej EXPO 2012 w Paryżu. Pokaz dla Międzynarodowego Biura Wystaw (franc. BIE) odbył się w paryskim Pałacu Kongresowym.

Decyzja o przyznaniu organizacji EXPO zostanie podjęta w grudniu 2007. Do tego czasu kandydaci prowadzić będą międzynarodową kampanię, której celem jest wywołanie zainteresowania ich miastem i proponowanym tematem wystawy. W te działania zaangażowani będą dyplomaci, przedstawiciele władz samorządowych oraz specjaliści od PR.

Pierwsza światowa wystawa EXPO odbyła się w 1851 r. w Londynie. Teraz odbywa się co pięć lat w różnych miastach świata. Oprócz tego co cztery lata odbywają się tematyczne wystawy EXPO.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Minister Ujazdowski zabiega o poparcie UE dla EXPO we Wrocławiu