Mocny spadek sprzedaży aut w Europie

opublikowano: 17-10-2018, 09:16

Wrzesień nie był udanym miesiącem dla branży motoryzacyjnej w Europie, która odnotowała znaczący spadek sprzedaży, donosi Reuters.

Jedną z najważniejszych przyczyn, zdaniem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), pozostają skutki wprowadzenia ostrzejszych norm testów emisji spalin.

Ogółem liczba sprzedanych we wrześniu 2018 r. pojazdów na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) zmniejszyła się o 23,4 proc. do 1,12 mln sztuk. W analogicznym okresie 2017 r. było to 1,47 mln aut.

Spadkowej stawce przewodziły przede wszystkim koncerny Volkswagen, Fiat Chrysler oraz Renault. W przypadku niemieckiego giganta, sprzedaż  zapikowała aż o 47,8 proc. Z kolei włosko-amerykański koncern odnotował spadek rzędu 31,4 proc. a francuskie Renault o 26,9 proc. Miesiąc wcześniej cała wymieniona trójka cieszyła się natomiast wzrostem sprzedaży, co było wynikiem zwiększonych rabatów i rejestracji własnych pojazdów, które będą sprzedawane jako prawie nowe na rynku samochodów używanych.

Nowy światowy zharmonizowany test pojazdu (WLTP) stał się obowiązkowy od 1 września, co zmusiło niektórych producentów do wstrzymania dostaw części modeli, które nie zostały jeszcze poddane ponownej certyfikacji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane